18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Królowa jest tylko jedna. Marchewka!

Królowa jest tylko jedna. Marchewka!To już trzynasta edycja Marchewkowego Święta, która odbyła się w Sielcu Kolonii. 4 września 2016 roku licznie przybyli goście wzięli udział w festynie. „Królowa jest tylko jedna. Marchewka!” – to hasło obowiązywało podczas najstarszej w naszym województwie imprezy tego typu. Festyn organizowany jest od 2004 roku, czyli od roku założenia Spółdzielni Producentów Warzyw i Owoców „Sielec”. Marchewkowe Święto wywalczyło swoją pozycję w regionie. Podczas corocznych obchodów festyn cieszy się bardzo dużą popularnością. Imprezę wymyślił oraz pielęgnuje jej tradycję Mirosław Fucia – prezes Spółdzielni. Corocznie festyn organizowany jest na placu należącym do Spółdzielni.


W tym roku ten wyjątkowy dzień obchodzono w dwóch odsłonach. W pierwszej części odbyła się konferencja w plenerze. Jej tematem przewodnim było „Przechowalnictwo a jakość warzyw”. Uczestnikami byli nie tylko członkowie spółdzielni, ale również rolnicy niezrzeszeni. Mieli oni okazję zapoznać się z informacjami przekazywanymi przez ekspertów w tej dziedzinie.

Druga część to występy artystyczne. Podczas każdego święta marchewkowego członkowie spółdzielni wraz z prezesem starają się, aby zaprezentować uczestnikom jak najatrakcyjniejszy program artystyczny. Tak było i w tym roku. Każdy miał możliwość by znaleźć coś dla siebie. Uczestnicy mogli podziwiać między innymi Dzieci z Zespołu Szkół z Topoli , uczniów ze szkół w Sokolinie i Skalbmierzu oraz uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w Kazimierzy Wielkiej, którym przygrywał zespół Rewers. Były cygańskie rytmy oraz brawurowy rock’and’roll. W części artystycznej wziął również udział Leszek Wawrzyła – Chłop Roku 2016. Prezes Mirosław Fucia poprowadził „mistrzostwa świata w tarciu marchewki” – konkurs, w którym wzięły udział trzy panie i jeden pan. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Świętokrzyską Izbę Rolniczą w Kielcach. Występy artystyczne zakończył występ gwiazdy wieczoru, popularnego zespołu „Łzy”. Jednak festyn na tym się nie skończył, dla tańczących przewidziano zabawę do białego rana, którym przygrywał „Rewers”.

Innowacją wprowadzoną przez Karolinę Leśniowską – pracownicę ŚODR w Modliszewicach PZD Kazimierza Wielka, która czuwała nad przebiegiem uroczystości, było zorganizowanie gier i konkursów dla najmłodszych uczestników. Zabawy, oprócz tego, że przyniosły wiele radości, to były jeszcze zdrowe i smaczne. Najmłodsi mieli za zadanie m.in. wypić świeży sok z marchwi lub wziąć udział w wyścigach na łowienie marchwi z wody.

Imprezie w Sielcu towarzyszyła wystawy ciągników i sprzętu rolniczego, prezentacje nowych odmian warzyw. Były także stoiska starostwa powiatowego, szkół, firm i instytucji oraz wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych.

Oczywiście na spotkaniu nie zabrakło wielu znamienitych gości. W oficjalnej części obchodów uczestniczyli: poseł Krystian Jarubas, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Arkadiusz Piecyk, Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Halina Opilska, Starosta Powiatu Kazimierskiego Jan Nowak, Radny Powiatu Marek Augustyn, Sekretarz Zbigniew Cichoń, Wójt Gminy Czarnocin Maria Kasperek, Sekretarz Gminy Agata Wróbel, Dyrektor PUP Edward Kulpa, Kierownik PZD w Kazimierzy Wielkiej Małgorzata Magnes wraz z pracownikami, Kierownik BP Janusz Skoczek oraz wielu, wielu innych.

Podniosłego i radosnego nastroju nie popsuła również pogoda – było ciepło i słonecznie. Organizatorzy mają nadzieję, iż kolejne tego typu spotkanie będzie równie satysfakcjonujące dla uczestników.

Karolina Leśniowska

Galeria:

 

Zdjęcia: Marta Gajda