18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” – ciekawa propozycja zdobywania dodatkowej wiedzy przez dzieci i młodzież szkolną

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” – ciekawa propozycja zdobywania wiedzy przez dzieci i młodzież szkolnąJuż po raz trzeci ŚODR w Modliszewicach był organizatorem Dnia Otwartego w Zagrodzie Edukacyjnej, tym razem w gospodarstwie agroturystycznym „U Zosi” w Skarbce Dolnej (gmina Bałtów), które jest zrzeszone w ogólnopolskiej Sieci „Zagrody Edukacyjne” koordynowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w województwie świętokrzyskim mamy 17 gospodarstw agroturystycznych mających w swojej ofercie programy edukacyjne skierowane do uczniów szkół, które są również zrzeszone w Sieci. 

Dla gospodarstw prowadzących taką działalność to nie lada wyzwanie oraz nowe możliwości rozwoju, zaś dla uczniów same korzyści – kontakt z wsią, rolnictwem, zwierzętami. Dzieci mogą poznać wiejską kulturę, kuchnię czy zdobyć wiedzę na temat roślin i zwierząt. Natomiast rolnicy zyskują dodatkowe źródło dochodu.

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej „U Zosi” został zorganizowany przy współpracy Urzędu Gminy w Bodzechowie i Powiatowego Zespołu Doradczego ŚODR w Ostrowcu Św. W tym miejscu pragniemy złożyć gorące podziękowania wójtowi gminy Jerzemu Murzynowi, bez którego wsparcia finansowego nie byłoby możliwe to przedsięwzięcie, kierowniczce Krystynie Kuźni, specjalistce ds. PWGDiA Monice Nowocień oraz Zosi Sałek, Łukaszowi Sałek i ich współpracownikom, którzy stanęli na wysokości zadania by przygotować zajęcia i pobyt dzieci w gospodarstwie zgodnie z założeniami. W zajęciach wzięło udział ponad 50 dzieci ze szkół podstawowych w Szwarszowicach i Chmielowie oraz ich opiekunowie, a także zaproszeni goście wśród których byli: Barbara Krzemińska – wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty w Kielcach, rolnicy z powiatu opatowskiego i ostrowieckiego zainteresowani utworzeniem zagrody edukacyjnej oraz doradcy ŚODR Modliszewice. Właściciele gospodarstwa rodzina Sałków od wczesnych godzin rannych czynili przygotowania do przeprowadzenia zajęć dla uczniów, tj. pokazu wypieku chleba w tradycyjnym piecu chlebowym oraz dwóch lekcji „Z czego powstaje chleb” i „Tajemnice leśnego świata”. Wizyta dzieci i gości w gospodarstwie rozpoczęła się krótkim powitaniem i przedstawieniem samej zagrody oraz zasad obowiązujących podczas zajęć. Zaraz potem było wkładanie chleba do rozgrzanego wcześniej pieca oraz podział dzieci na dwie grupy. Każda z nich uczestniczyła w dwóch lekcjach.

Podczas lekcji „Z czego powstaje chleb” dzieci zapoznały się z podstawowymi zbożami, z których powstaje chleb oraz mąką z nich wytworzoną, a przede wszystkim porównywały smak domowego chleba z chlebem niedomowym. Dzieci próbowały swoich sił przy mieleniu ziaren w żarnach, dowiedziały się jak wyrabiać ciasto na chleb i jakich narzędzi trzeba użyć przy jego wypieku. Dzieci również same wyrabiały ciasto – na ciasteczka, które, poza chlebem również były w programie lekcji. Zabawy było co nie miara, każdy znaczył swoje ciastka, bo po wyjęciu z pieca należało je zapakować w torebkę i wziąć na pamiątkę pobytu w gospodarstwie. No i jeszcze poczęstunek dla wszystkich uczestników, na który składały się produkty pochodzące z gospodarstwa – były same pyszności, aż trudno tu wymieniać. Nam najbardziej przypadły do smaku bułeczki drożdżowe z konfiturami z brzoskwini, śliwek i wiśni.

Druga grupa poznawała w tym czasie „tajemnice leśnego świata”. Wędrówka po lesie okazała się również bardzo ciekawa. Było rozpoznawanie roślin oraz mieszkańców lasu, nauka o gospodarce leśnej i zbieranie skarbów: liści, owoców drzew i elementów runa leśnego. Dzieci poznały niektóre gatunki drzew: dęby, modrzewie, sony, świerki. Dowiedziały się jak owocują, po co są zbierane szyszki przez leśników i czym żywią się leśne zwierzęta. Po powrocie dzieci miały do wykonania zadanie – rozpoznawanie tego co zebrały w lesie. Było przy tym sporo uciechy, ale przy okazji sprawdzenie zdobytej wiedzy.

Wizyta w gospodarstwie trwała prawie cztery godziny, był też czas na zwiedzanie zagrody, zabawę, relaks, granie w piłkę, itp. Dzieci wracały do domów ze zrobionymi przez siebie ciasteczkami i świeżym chlebkiem, którego zapach i smak zapamiętają na długo. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się na podobnej „lekcji w zagrodzie” w kolejnym z gospodarstw edukacyjnych współpracujących z ŚODR Modliszewice. Zachęcamy już teraz szkoły i nauczycieli oraz rodziców uczniów i wójtów gmin do współpracy i kontakt z naszym Ośrodkiem do udziału w „lekcjach u rolnika” oraz w Dniu Otwartym w Zagrodzie Edukacyjnej za rok.

Teresa Wąsik
Anna Michalska

Galeria: