21 Luty 2018    |    Eleonora, Feliks, Kiejstus

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Jabłkobranie w Obrazowie 2017

Jabłkobranie w Obrazowie 20179 i 10 września 2017 roku w Obrazowie odbyło się Europejskie Święto Jabłka czyli XVIII Jabłkobranie przygotowane przez Gminę Obrazów pod patronatem Wojewody Świętokrzyskiego i Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. To ważne w sektorze ogrodnictwa wydarzenie promujące sandomierski region sadowniczy o wielowiekowej historii.


W części obrzędowej święta, zgodnie z wieloletnią tradycją, Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczanowa oraz Kapela Wosiów „ośpiewały” wieniec dożynkowy w kształcie jabłka. Nie zabrakło też hymnu Święta Jabłkobrania i przepięknego poloneza, wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół w Obrazowie. Starostowie tegorocznego Jabłkobrania – Ewelina Kot z Kleczanowa i Damian Spiegel z Obrazowa, przekazali na ręce Wójta Gminy Obrazów Krzysztofa Tworka równie tradycyjny symboliczny bochen chleba.

Dożynki zawsze są dobrą okazją do podziękowań i słów uznania za ciężką całoroczną pracę sadowników, które wygłaszali licznie przybyli na Święto Jabłka goście, a wśród nich przede wszystkim parlamentarzyści i samorządowcy. W swoim wystąpieniu także gospodyni święta Ewelina Kot prosiła rządzących o podejmowanie działań zmierzających do poprawy sytuacji w sadownictwie, w tym roku utrudnionej dodatkowo ze względu na wiosenne przymrozki.

Na placu, na którym odbywała się impreza, można było zobaczyć stoiska przygotowane przez gminy powiatu sandomierskiego i innych powiatów województwa świętokrzyskiego, stowarzyszenia oraz szeroką ofertę firm obsługujących sektor ogrodniczy. Ogrodnicy mogli skorzystać z wielu fachowych porad, a zgromadzeni mieszkańcy i goście mogli jak co roku obejrzeć ekspozycje płodów ogrodniczych, spróbować owoców i potraw regionalnych.

Elżbieta Krempa

Galeria: