21 Luty 2018    |    Eleonora, Feliks, Kiejstus

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

III Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Sandomierskiej

III Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Sandomierskiej9 marca 2015 roku w Pensjonacie Agroturystycznym „Wojtasówka” w Obrazowie odbyło się III Forum Aktywnych Kobiet Ziemi Sandomierskiej. Tym razem organizatorami spotkania byli: Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze” oraz Lokalna Grupa Działania Ziemi Sandomierskiej. W trzecim już spotkaniu uczestniczyło blisko 100 osób. Wśród gości znalazły się członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, przedstawiciele samorządów gminnych oraz organizacji pozarządowych.

 

Nie zabrakło również włodarzy gmin: Krzysztofa Tworka – Wójta Gminy Obrazów, Pana Roberta Palucha – Wójta Gminy Wilczyce, Andrzeja Wzorka – Burmistrza Miasta i Gminy Zawichost, Szymona Kołacza – Wójta Gminy Łoniów, Doroty Kruszec-Nowińskiej – Sekretarza Gminy Koprzywnica oraz Edwarda Przytuły – zastępcy Wójta Gminy Klimontów.

Uroczystego otwarcia Forum i przywitania zaproszonych gości dokonał Adam Fura – Dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze”. W kolejnej części spotkania odbyły się prelekcje przedstawicieli różnych instytucji działających na rzecz rozwoju i pobudzenia aktywności lokalnych społeczności, wspierających rozwój przedsiębiorczości oraz działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich i miejsko-wiejskich w powiecie sandomierskim. Jako pierwsza swoją prezentację wygłosiła Pani Alina Lisowska, pracownik  ŚODR Oddział w Sandomierzu, która omówiła najważniejsze z punktu widzenia kobiet, dostępne działania w ramach PROW 2014-2020, wspierające rozwój gospodarstw rolnych oraz wzrost przedsiębiorczości na obszarach wiejskich. Następnie Prezes Zarządu LGD Janusz Stasiak przedstawił dobre praktyki realizacji projektów współfinansowanych z PROW 2007-2013 na terenie Lokalnej Grupy Działania Ziemi Sandomierskiej. Ponadto Anna Frańczak, przedstawiciel Ośrodka Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu, zaprezentowała wsparcie środowisk wiejskich przez OPiWPR w ramach realizowanych projektów, w tym programu Góry Świętokrzyskie Naszą Przyszłością.

 

Po tak bogatej dawce cennych informacji nastąpiła krótka przerwa, podczas której goście mogli spokojnie porozmawiać, wymienić poglądy oraz skosztować specjalność kuchni Pensjonatu „Wojtasówka” – szarlotkę z sandomierskich jabłek podawaną na ciepło z lodami. Tuż po przerwie spotkanie swoim występem uświetnił zespół ludowy „Powiślanie” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Koprzywnicy. Zespół pod przewodnictwem Pawła Żerdeckiego przygotował kilka znanych utworów, m.in. Pod lasem, Baby ach te baby i Bałkanica, które spotkały się z ogromnym entuzjazmem publiczności.

 

Po tak radosnym wprowadzeniu rozpoczęła się druga część spotkania, poświęcona naszemu zdrowiu, urodzie i samopoczuciu, w obliczu nadchodzącej wiosny. „Wyglądaj lepiej, czuj się lepiej” – pod takim hasłem swoją krótką prezentację wygłosił Mirosław Kapusta, przedstawiciel firmy Forever Living Products oferującej szeroki asortyment produktów odżywczych, suplementów i kosmetyków na bazie aloesu, służących nie tylko leczeniu różnych chorób i profilaktyce, ale przede wszystkim oczyszczaniu organizmu. Kolejną prezentację pt. „Promocja zdrowego stylu życia” zaprezentowała Ilona Kułaga, dietetyk z Centrum Dietetycznego Natur House w Sandomierzu. W swoim wystąpieniu poruszyła ona zagadnienie naszej codziennej diety, jej składu, częstotliwości spożywanych posiłków oraz zawartości składników pokarmowych w cenne witaminy i minerały. Jako ostatnia zaprezentowała się Anna Curyło, kosmetyczka z salonu fryzjersko-kosmetycznego Exclusive z Klimontowa, która zaprosiła obecne panie do skorzystania z szerokiej oferty zabiegów kosmetycznych i fryzjerskich.

 

Na zakończenie Pani Teresa Wąsik, kierownik Działu PWGDiA ŚODR w Modliszewicach, zaprosiła wszystkich na konferencję podsumowującą projekt „Świętokrzyska Kuźnia Smaków”, która odbędzie się 9 kwietnia 2015 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce oraz rozdała obecnym książkę wydaną w ramach projektu „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” pt. „Potrawy tradycyjne z regionu Gór Świętokrzyskich”.Forum towarzyszyły stoiska obecnych firm z produktami, broszurami i nieodpłatnymi konsultacjami. Podczas całego spotkania kobiety mogły korzystać również z nieodpłatnych zabiegów na twarz i dłonie oraz porad kosmetycznych salonu Exclusive. Dodatkowo ww. firmy ufundowały szereg upominków dla pań, w postaci produktów, voucherów na konsultacje oraz zabiegi, które zostały rozlosowanie wśród kobiet. Wszystkim sponsorom i darczyńcom serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie organizacyjne forum.
Edyta Juda
Dział PWGDiA

Galeria: