18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Dożynki sadownicze w Obrazowie

Dożynki sadownicze w Obrazowie13 i 14 września w Obrazowie, w powiecie sandomierskim, odbyło się Europejskie Święto Jabłka „XV Jabłkobranie 2014”. Jest to wydarzenie promujące sandomierski region sadowniczy o wielowiekowej historii ogrodniczej. Organizatorem tych jedynych w Polsce dożynek sadowniczych były samorząd gminy Obrazów oraz firma ProCam Polska. Patronat nad uroczystością objęli minister rolnictwa, marszałek województwa świętokrzyskiego i wojewoda świętokrzyski. Gospodarzami tegorocznego święta byli producenci Magdalena Płaza z Rożek i Paweł Komorowski z Bilczy.

W pierwszym dniu święta odbył się konkurs o tytuł „Euro Sołtysa”. W drugim natomiast można było obejrzeć tradycyjne dożynkowe obrzędy, uczestniczyć w XI Mistrzostwach Polski w Piciu Soku Jabłkowego oraz skorzystać z wielu innych atrakcji.

Imprezie towarzyszyły ekspozycje wielu firm działających w sektorze ogrodniczym. Wśród wystawców były liczne firmy oferujące środki produkcji sadowniczej oraz wystawa maszyn i urządzeń. Doradcy firm działających na rzecz rolnictwa badali dojrzałość zbiorczą jabłek, diagnozowali choroby drzew owocowych, prowadzili fluorymetryczne badanie stanu odżywienia liści i udzielali porad z zakresu technologii produkcji. Swoje stoika miały firmy z zakresu obsługi finansowej i ubezpieczeniowej rolników, można było również zapoznać się z nowościami wydawniczymi. Prezentowały się Urzędy Gmin, grupy producentów owoców oraz podmioty zajmujące się dystrybucją owoców.

Swoją obecność wśród wystawców zaznaczył również ŚODR O/Sandomierz „Centrum Ogrodnicze” przygotowując stoisko informacyjno-promocyjne. Barwna aranżacja stoiska z „jabłkiem w tle” przyciągała wielu zwiedzających. Ciepła słoneczna aura zachęcała do licznego udziału w imprezie. Wśród osób odwiedzających nasze stoisko było wielu znanych nam sadowników współpracujących z Ośrodkiem, uczestniczących w szkoleniach organizowanych przez ŚODR. Były też osoby spoza regionu, którzy z dużym zainteresowaniem oglądały prezentacje wystawców i podziwiali piękne owoce z rejonu sandomierskiego. Święto Jabłka było też okazją do rozmów merytorycznych dotyczących przyszłości polskiego sadownictwa oraz możliwości sprzedaży jabłek wobec wprowadzonego rosyjskiego embarga i dobrze zapowiadających się zbiorów jabłek w bieżącym sezonie wegetacyjnym.

 

Anna Łukasiewicz
Wiesława Kaczorek
Galeria: