22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Podziękowania za dobre plony w powiecie kazimierskim

Podziękowania za dobre plony w powiecie kazimierskim 31 sierpnia 2014 roku w Skalbmierzu odbyły się dożynki powiatu kazimierskiego. Uroczyste obrzędy rozpoczęła msza święta za rolników i dobre plony w skalbmierskiej kolegiacie celebrowana przez proboszcza ks. kanonika Mariana Fatygę. Po mszy świętej barwny korowód z wieńcami prowadzony przez starostów dożynek Ewą Mzyk z Gunowa Kolonii i Waldemara Musiała z Małoszowa udał się na stadion LKS Victoria, gdzie dokonano otwarcia dożynek i powitania zaproszonych gości.

Na ręce gospodarzy – starosty powiatu kazimierskiego Jana Nowaka oraz burmistrza miasta i gminy Skalbmierz Michała Markiewicza został przekazany symbol dożynkowy w postaci chleba upieczonego ze zbóż z tegorocznych zbiorów. Następnie, zgodnie ze staropolskim obyczajem, podzielono ten chleb i poczęstowano nim uczestników uroczystości.

W części obrzędowej poszczególne gminy z powiatu prezentowały swoje wieńce, gdyż konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy był kolejnym punktem programu. Komisja powołana do ich oceny, brała pod uwagę m.in. kształt, tradycyjny charakter tego jakże ważnego symbolu pomyślnie zakończonych żniw oraz sposób jego prezentacji przez delegacje z poszczególnych wsi. Tu mieszkańcy również wykazali się inwencją twórczą, wieńce były „obśpiewane” i „obgrane”. Za najpiękniejszy, po burzliwych obradach, komisja uznała wieniec z sołectwa Skorczów. Wieniec ten reprezentował on powiat kazimierski na dożynkach wojewódzkich w Busku Zdroju.

Na święcie, o tak ludowym charakterze nie zabrakło oczywiście Kół Gospodyń Wiejskich. Panie w swych strojach dodawały uroku gminnym dożynkom i radowały oczy, a przygotowane przez nie pyszności cieszyły podniebienia uczestników uroczystości.

Część artystyczną rozpoczęły występy dzieci i młodzieży z terenu gminy Skalbmierz oraz innych lokalnych zespołów. Następnie można było bawić się przy Biesiadzie Śląskiej, a na zakończenie obejrzeć występ zespołu KRYWAŃ. Uczestnicy uroczystości z zaciekawieniem oglądali program ściśle związany z obrzędami dożynkowymi, zaprezentowany w tradycyjnej jak i nowoczesnej formie.

W trakcie dożynek uczestnicy mogli podziwiać okazałą wystawę płodów rolnych przygotowaną przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Kazimierzy Wielkiej, wystawę sprzętu rolniczego oraz korzystać z wielu innych atrakcji.

W dożynkach uczestniczyli zaproszeni goście na czele z wojewodą Bożentyną Pałką-Korubą oraz eurodeputowanym Czesławem Siekierskim. Byli również obecni mieszkańcy całego powiatu kazimierskiego oraz reprezentanci poszczególnych gmin, radni, sołtysi, jak również przedstawiciele jednostek związanych z rolnictwem.


Galeria: