24 Luty 2018    |    Maciej, Bogusz, Modest

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej EKOSTOKROTKA

Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej EKOSTOKROTKAPo raz kolejny Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zorganizował Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej. Tym razem „lekcja u rolnika” odbyła się 8 września w Gospodarstwie Agroturystycznym EKOSTOKROTKA w Kapkazach. Dzięki przychylności Małgorzaty Muzoł – świętokrzyskiego kuratora oświaty oraz wsparciu Krzysztofa Jasińskiego – zastępcy burmistrza Miasta i Gminy w Końskich, dzieci mogły pojechać do Kapkaz w gminie Bodzentyn (pow. kielecki) i w zagrodzie należącej do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych wziąć udział w zajęciach. Grupa stanowiła 50 dzieci z klas trzecich ze szkół podstawowych nr 1 i 2 w Końskich. Wśród zaproszonych gości była Ewa Okońska – redaktor Polskiego Radia Kielce S.A.


Lekcje u rolnika i planowany coroczny dzień otwarty w zagrodzie to bez wątpienia jest ciekawa inicjatywa. Początek swój miała w ubiegłym roku i – o czym już wiemy od samych uczestników – jest interesującą formą prowadzenia zajęć edukacyjnych.

O tym, jak wyglądają takie zajęcia, mogły się przekonać dzieci i ich opiekunowie – nauczyciele i rodzice. W przeprowadzonych przez właścicieli lekcjach czynnie uczestniczyła też Małgorzata Muzoł. A ich program był niezwykle ciekawy i bogaty. Zawierał aż cztery elementy.

Lekcja 1. – od ziarenka do bochenka:

 1. Prezentacja różnych gatunków zbóż oraz przetworów zbożowych.
 2. Pogadanka z dziećmi o szacunku do chleba.
 3. Technologia sporządzania i wypieku chleba domowym sposobem w piecu chlebowym.
 4. Warsztaty wypieku chleba.

Lekcja 2. – od mleczka do sereczka – czyli o mleku i jego przetworach:

 1. Pogadanka  o procesie wytwórczym sera, mleka i jego przetworów.
 2. Omówienie gatunków zwierząt, od których pozyskujemy mleko.
 3. Wskazanie różnic między mlekiem świeżym, a zsiadłym.
 4. Prezentacja sera białego sporządzanego przez gospodarzy oraz przetworów mlecznych.
 5. Warsztaty wyrobu masła.

Lekcja 3. – flora i fauna Kapkaz:

 1. Zwiedzanie zagrody; w gospodarstwie są zwierzęta, które można obejrzeć, pokarmić i dotknąć: króliki, kaczki, indyki, kury ozdobne, krowy, kucyk, kotki, pieski, żółw wodny.
 2.  Przejażdżka wozem drabiniastym i zwiedzanie okolicy.

Lekcja 4. – od ziarenka lnianego do ubranka gotowego:

 1. Zwiedzanie muzeum – „Wiejskiego warsztatu tkackiego” i poznawanie przebiegu procesu technologicznego: od ziarna lnu, poprzez jego obróbkę, aż do ubranka gotowego.
 2. Pogadanka na temat warzenia i bielenia płótna.
 3. Pokaz starodawnych rekwizytów i rękodzielnictwa ludowego – np. kobylica, woźnica, wialnia zbożowa, jarzmo, hafty gobelinowe, obrazy z ziaren, malowane na szkle, robione ze sznurka, robótki szydełkowe (serwety, obrusy, bieżniki).


Dzieci chętnie uczestniczyły w warsztatach, lepiły bułeczki z kruchego drożdżowego ciasta i wyrabiały śmietanę. Na koniec mogły skosztować własne wyroby. Poznać, jak smakuje domowe jedzenie i czym się różni od produktów kupionych w sklepie. Gospodarze przygotowali też poczęstunek, a wszystko z własnego gospodarstwa. Był swojski chleb, ser biały i żółty, powidła, miód, masło, smalec, ogórki kiszone, a na deser ciasto i faworki.

Niektórzy uczestnicy, ci wyróżnieni lub bardziej odważni, usłyszą się pewnie w audycji radiowej nagranej przez redaktor Ewę Okońska. Tak więc wywiadu udzieliły dzieci, ale także pani kurator i Krystyna Krzciuk – właścicielka zagrody.

Fajnie, że są takie miejsca, gdzie nauczyć się można wiele, niekoniecznie siedząc w ławce. Zapraszam do skorzystania z ofert zagród edukacyjnych – pełna informacja i oferta dostępna jest w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, Dział Przedsiębiorczości, Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki i na stronie internetowej www.zagrodaedukacyjna.pl.

Anna Michalska

Galeria: