19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Obchody XVI Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie

Obchody XVI Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie12 i 13 września 2015 roku w Obrazowie odbyło się już po raz XVI Europejskie Święto Jabłka, które od lat wieńczą pracę sadowników z województwa świętokrzyskiego. Są to jedyne takie dożynki sadownicze w Polsce. W swych obchodach obejmują one tradycyjną część obrzędową oraz ekspozycję płodów sadowniczych i warzywniczych. Ich organizatorami byli samorząd gminy Obrazów oraz firma Procam Polska. Patronat honorowy objęli minister rolnictwa, wojewoda świętokrzyski oraz marszałek województwa świętokrzyskiego.


Uroczystość jabłkobrania rozpoczęła msza dożynkowa w kościele parafialnym, podczas której poświecony został wieniec w kształcie jabłka ozdobionego kwiatami. W trakcie części oficjalnej święta plonów tradycyjnie ośpiewany został wieniec przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczanowa oraz Kapelę Wosiów.

W tym roku gospodarzami imprezy byli Małgorzata Stasiak, która wraz z mężem prowadzi 16-hektarowe gospodarstwo i starosta dożynek Krzysztof Bieniek, właściciel 6-hektarowego sadu.

W swoim wystąpieniu wójt gminy Obrazów Krzysztof Tworek podziękował wszystkim rolnikom i sadownikom za ciężką pracę. Do podziękowań i życzeń dołączyli się również licznie przybyli na Święto Jabłka goście, a wśród nich m.in. minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba oraz parlamentarzyści i samorządowcy z całego terenu województwa. 

Po części oficjalnej licznie zgromadzeni sadownicy i goście mogli obejrzeć ekspozycje prezentujących się wystawców, spróbować owoców, jak i potraw regionalnych takich jak wypieki z jabłkami, chleb ze smalcem, ogórki kwaszone, a także nalewki, cydry i wina. W trakcie święta miały miejsce koncerty zespołów takich jak „Moherowe Berety” oraz „Zbóje” i „Donatan i Cleo”.

Małgorzata Miłek

Galeria: