19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry” ma się czym pochwalić

Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry” ma się czym pochwalić23 października br. w Dębnie obyła się konferencja pod hasłem „Agroturystyka wczoraj i dziś”, na której Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry” zaprezentowało projekt „Gospodarstwa tematyczne – szansą na rozwój” realizowany w ramach Szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Spotkanie uświetnił spektakl pt. „Wieczór Pielgrzyma” oraz degustacje świętokrzyskich smakołyków.

Konferencję rozpoczął Jarosław Maliszewski – Prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „Łysogóry”. W swoim wystąpieniu omówił realizowany projekt, ale też wspomniał o innych ciekawych przedsięwzięciach, bowiem uroczystość zbiegła się z obchodami 15-lecia powstania stowarzyszenie. Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyczne „Łysogóry” działa w gminie Nowa Słupa od 2000 roku i skupia 17 gospodarstw agroturystycznych. Jego głównym celem są wszelkie działania mające na celu promocję walorów regionu.

Świętokrzyskie Towarzystwo Agroturystyki „Łysogóry” ma się czym pochwalić. Ciekawym wydarzeniem było zorganizowanie w 2011 roku, podczas dożynek Powiatowych w Nowej Słupi, „Wioski Agroturystycznej” z prezentacją narzędzi do prowadzenia pasieki, ogrodu zielarskiego, wystawy starych narzędzi rolniczych z XIX w. oraz degustacją wędlin serwowanych prosto z wędzarni Gospodarstw „Pod Raczkiem” i „Wiśniowe wzgórze”. W 2012 roku zorganizowali Święto Ognia – piknik archeologiczny o charakterze rodzinnym. Impreza miała na celu pokazanie znaczenie ognia w różnych kulturach na przestrzeni wieków. Piknik ten udało się powtórzyć jeszcze w 2013 roku. Z kolei na początku 2014 roku udało się odtworzyć zapominane już obrzędy związane z Ostatkami, które zatytułowano „Zapusty w gminie Nowa Słupia”.

Ponadto, dzięki dotacji, od lipca członkowie Świętokrzyskiego Towarzystwa Agroturystyki „Łysogóry” pracują nad wzmocnieniem atrakcyjności turystycznej regionu i wzrostem konkurencyjności gospodarstw agroturystycznych na rynku usług turystycznych w swoim powiecie tworząc gospodarstwa tematyczne w rejonie Gór Świętokrzyskich. W trakcie realizacji projektu powstały cztery gospodarstwa tematyczne oparte na legendach, obrzędach i tradycjach regionu oraz książka z legendami i obrzędami pt. „Łysogórskie Bajanie”. Wspomniany projekt obejmował działania szkoleniowe z dziedziny tworzenia gospodarstw tematycznych, prace przygotowujące oraz zajęcia artystyczne, w tym taneczne, jako kontynuacja poprzedniego projektu „Wieczór Pielgrzyma” – spektaklu, którego fragment w wykonaniu młodzieży mogliśmy podziwiać na żywo.

Na konferencji na ręce prezesa złożone zostały podziękowania i gratulacje, a jako symbol jubileuszu odebrał on „graf” ofiarowany przez Park Miniatur i Rozrywki „Sabat Krajno”, Gospodarstwo Agroturystyczne „Raj przy Gościńcu”, Gospodarstwo Agroturystyczne „Na Wzgórzu” oraz statuetkę od Jacka Kowalczyk, Dyrektora Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Województwa Świętokrzyskiego. Były też podziękowania w drugą stronę – za współpracę, za pomoc i życzliwość ze strony instytucji i podmiotów, czy osób, które wspierały stowarzyszenie. Podziękowania i dyplomy otrzymali m.in Jacek Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Zenon Janus, Wicestarosta Powiatu Kieleckiego, Andrzej Gąsior, wójt Gminy Nowa Słupia, Dariusz Skiba, burmistrz Bodzentyna, Aniceta Adamczyk-Łypacz, przedstawiciel Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Teresa Wąsik ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Anna Michalska

Konferencja  podsumowująca


Spektakl "Wieczór Pielgrzyma"

Zdjęcia: Anna Michalska


Zrealizowane przedsięwzięcia
 

Zdjęcia: Jarosław Maliszewski