19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Jak alpaki… to tylko gospodarstwo „Cygnus”

Jak alpaki… to tylko gospodarstwo „Cygnus”Staszowscy rolnicy zapoznali się z tajnikami hodowli alpak w gospodarstwie „Cygnus” Piotra Majcherczyka, która jest już jedną z większych hodowli w Polsce. Gospodarstwo położone jest w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w gminie Poczesna w bliskim sąsiedztwie trasy DK1. Okazuje się, że alpaki dobrze czują się i u nas, choć przecież pochodzą z Ameryki Południowej. Są to ssaki parzystokopytne z rodziny wielbłądowatych. Hodowane są głównie dla wełny i mięsa.


Alpaka z wyglądu przypomina lamę, ale jest od niej zdecydowanie mniejsza. Jeśli chodzi o wełnę, to występuje ona w 22, a nawet 26 naturalnych kolorach. Zwierzęta osiągają wzrost od 80 do 100 cm w kłębie i masę ciała od 55 do 65 kg. W naturze żyją około 15 lat, natomiast w hodowli nawet do 25 lat.

Alpaki są bardzo spokojne, miłe, wrażliwe, opiekuńcze w stosunku do swoich potomków i przyjazne człowiekowi – nie mają cech dzikich zwierząt. Trzymają się stada i domu i z tego powodu ogrodzenie z drągów lub lekkiej leśnej siatki jest zupełnie wystarczające. Łagodny charakter i interesujący wygląd alpak sprawiają, że wykorzystuje się je w agroturystyce, rekreacji oraz alpakoterapii. Wełna alpak osiąga na rynkach światowych wysokie ceny i wciąż jest produktem z górnej półki.

Dużym atutem tych zwierząt jest to, że doskonale aklimatyzują się w naszym kraju. Wymagają do życia takiego samego środowiska jak owce, a nawet są jeszcze bardziej od nich przystosowane do surowego środowiska. Zimą można je trzymać w zaadoptowanych stodołach i tym podobnych budynkach gospodarczych, latem na pastwisku. Żywienie alpak jest proste. Zimą składa się głównie z siana i wody, można podawać buraki pastewne, marchew oraz pasze treściwe. Latem wystarcza oczywiście trawa na pastwisku i woda. Na 1 ha pastwiska można utrzymać od 15 do 30 alpak.

Za hodowlą tych zwierząt przemawia m.in. wysoka cena włókna i wyrobów z niego, doskonałe mięso o wysokiej wartości odżywczej, znaczne dochody ze sprzedaży młodych alpak innym hodowcom. Korzyści te mogą być osiągnięte już nawet w drugim roku hodowli.

Wszystkie alpaki oferowane na sprzedaż w hodowli Cygnus posiadają certyfikat jako standard. Każdy potencjalny nabywca otrzyma tu bezpłatną pomoc dla swoich alpak:

 • całodobową pomoc na problemy zdrowotne w sytuacjach kryzysowych,
 • porady hodowlane,
 • doradztwo w zakresie doboru i wyselekcjonowania stada,
 • transport na terenie Polski przy zakupie stada oraz wycena stada.

Gwarancja ta znacznie wykracza poza normy handlu i częściowo tłumaczy, dlaczego hodowca cieszy się lojalnością swoich klientów.

Alpaki są doskonałym pomysłem dla osób, które szukają zmiany stylu życia, obcowania z dużymi maskotkami oraz bardziej tradycyjnej działalności rolniczej. Z całą pewnością są i mogą również stanowić alternatywne źródło dochodu dla gospodarstw wypadających chociażby z produkcji mleka.

Grzegorz Biela

Galeria:

Fot. Justyna Żak-Wójcik