19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

III Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

III Ogólnopolski Zlot Zagród EdukacyjnychW dniach 18-20 listopada 2015 roku odbył się III Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych organizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie oraz Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Jego uczestnikami byli członkowie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, w tym także pięciu przedstawicieli naszego województwa oraz koordynatorzy z pozostałych regionów kraju. Spotkanie miało formę konferencji, która była częścią programu edukacyjnego zmierzającego do rozwoju Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w Polsce.


Program merytoryczny obejmował m.in. wykłady tematyczne w zakresie: funkcjonowania zagród edukacyjnych jako innowacyjnej działalności na obszarach wiejskich, przykładowych programów edukacyjnych w oparciu o ogrody pokazowe, Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-20120. Odbyły się też konsultacje ekspertów z uwzględnieniem konkretnych problemów, z którymi borykają się właściciele zagród. Były warsztaty pt. „Wszystko o ziemniaku”, „Bibułkowy świat”, „Koń jaki jest”, „I Tobie się upiecze”, a także przeprowadzone w podkarpackich zagrodach edukacyjnych „Ranczo” i „Siedlisko Janczar” oraz przygotowany przez organizatorów program turystyczny „Dziedzictwo kulturowe Podkarpacia” obejmujący zwiedzanie Rzeszowa.  

Ostatnim elementem konferencji był wykład oraz zajęcia warsztatowe pt. „Programowanie zajęć edukacyjnych w oparciu o potencjał rolniczy środowiska lokalnego” prowadzone pod czujnym okiem zespołu Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Uczestnicy mogli też podziwiać przygotowaną przez studentów wystawę. Wykonane z naturalnych elementów „domki dla owadów” to jednocześnie ciekawy element pomocy dydaktycznych do wykorzystanie w czasie zajęć edukacyjnych.

Trzydniowy program zakończył się podsumowaniem i zaproszeniem do udziału w kolejnej konferencji.

Anna Michalska

Galeria: