24 Luty 2018    |    Maciej, Bogusz, Modest

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Spotkanie Klubowiczów 4H reprezentujących województwo świętokrzyskie w USA w roku 2015

Poznajmy się, czyli o spotkaniu Klubowiczów 4H reprezentujących województwo świętokrzyskie w USA w roku 2015

Sobota 7 marca była okazją do spotkania się młodzieży reprezentującej województwo świętokrzyskie w USA – stan Indiana w ramach wymiany międzynarodowej trwającej od 2005 roku pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a Uniwersytetem Purdue w West Lafayette w st. Indiana w USA. Spotkanie poprzedzone było rekrutacją uczestników. Zadaniem liderów klubowych było wytypowanie spośród tych najlepszych (wytypowanych przez koordynatora wojewódzkiego już w styczniu) delegata klubowego reprezentującego dany klub w całym przedsięwzięciu. Grupie młodzieży towarzyszyć będą oczywiście dorośli liderzy, opiekunowie oraz delegaci.

Rezolutnej młodzieży towarzyszyli rodzice, którzy podekscytowani równie mocno jak nasza młodzieżowa, zadawali mnóstwo pytań, chcąc bardziej wyobrazić sobie charakter tej, co by nie powiedzieć niecodziennej podróży. 

Przypomnijmy, że wymiana międzynarodowa koordynowana prze ŚODR Modliszewice na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego polega na tym, że w latach parzystych to my gościmy sympatyków i wolontariuszy Ruchu 4H z USA i przygotowujemy dla nich program pobytu, a w ramach rewanżu grupa polskich przedstawicieli przebywa w Indianie – zazwyczaj na przełomie lipca i sierpnia. Tak też będzie i w roku bieżącym. 

To niezwykle atrakcyjna forma nauki połączonej z atrakcjami turystycznymi. Jak się okazuje już sam lot samolotem jest dla niektórych wielkim wyzwaniem i zmierzeniem się ze swoimi słabościami (a odbywa się on do Chicago i trwa 9 godzin 45 minut – docelowo do Indiany o 5 godzin jazdy autokarem dłużej). Przedtem jednak trzeba dokonać szeregu formalności organizacyjnych. Wypełnianie oświadczeń, zapoznawanie z regulaminem i kwestionariuszem osobowym, czy szczegółowe analizowanie wniosku wizowego było m.in. przedmiotem sobotniego spotkania. Teraz przed młodzieżą kolejny etap sprawdzianu dorosłości, a mianowicie spotkanie z konsulem w Ambasadzie Amerykańskiej i otrzymanie wizy upoważniającej do wjazdu na teren USA. 

Tematem przewodnim następnego spotkania będzie przybliżenie młodzieży zwyczajów panujących w rodzinach amerykańskich, jak również sposobu prezentacji naszych zwyczajów, obyczajów, sposobów nauczania i dokonań Ruchu 4H w województwie świętokrzyskim na przestrzeni 20 lat działalności, które będą mogli zaprezentować na największym uniwersytecie stanowym i w swoich amerykańskich rodzinach.
Renata Gos
Galeria: