18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Ścieżki dydaktyczne gminy Sobków miejscem edukacji dla studentów UR w Krakowie

W sobotę 16 maja gościliśmy w gimnazjum zaprzyjaźnionego pana profesora entomologii z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie Kazimierza Wiecha wraz z grupą studentów biotechnologii i ogrodnictwa, którzy przyjechali do nas na zajęcia w ramach przedmiotu agroturystyka. Grupie towarzyszyła pani profesor z Turcji, akarolog, która odwiedziła krakowską uczelnię. Warto podkreślić, że profesor Wiech współpracuje z nami od początku istnienia szkoły. Lekcje w terenie, edukacyjne imprezy, konkursy przyrodnicze, wykłady w ramach „Uniwersytetu dla młodzieży” to tylko część działań organizowanych przez profesora, w których uczestniczyliśmy.

 

Kolejny etap współpracy to udział naszego Klubu 4H w ogromnym przedsięwzięciu tworzenia ścieżek dydaktycznych w województwie świętokrzyskim, którego pomysłodawcą i kierownikiem merytorycznym był profesor. W ramach tych działań powstała w Korytnicy geologiczno-przyrodnicza ścieżka edukacyjna. Korzystając z doświadczenia, jakie zdobyliśmy i kontaktów z naukowcami, zaprojektowaliśmy ścieżkę dydaktyczną nieopodal budynku gimnazjum na Międzygórzu w Sobkowie. Mamy świadomość, iż umiłowanie przyrody i podejmowanie przez nas wielu zagadnień z zakresu bioróżnorodności zawdzięczamy właśnie profesorowi Wiechowi. To On z niesłabnącym entuzjazmem i cierpliwością, krok po kroku poszerzał naszą wiedzę, budził w nas ciekawość i pokazywał, że odkrywanie tajemnic przyrody, tej wokół nas, może być fascynującą przygodą dającą wiele satysfakcji i miłości do swojej małej ojczyzny.


Trzeba było widzieć nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że tym razem to my mamy poprowadzić zajęcia, pokazać ścieżki dydaktyczne, opowiedzieć o naszych miejscach bliskich i niezwykłych. Dyrektor Gimnazjum Stanisław Osowski pokazał gościom ścieżkę dydaktyczną na Międzygórzu. To malownicze miejsce poprzecinane głębokimi wąwozami z murawą kserotermiczną, oczkiem wodnym, lasem sosnowym graniczącym z polami uprawnymi to wspaniała, zielona sala dydaktyczna nie tylko na potrzeby gimnazjum.

Później udaliśmy się do Korytnicy. Gości oczarował widok dwóch majestatycznych wzgórz – Góry Łysej i Góry Grodziskowej, pomiędzy którymi rozciąga się urocza dolina z krętym strumykiem pośrodku. Jolanta Stępień, nauczycielka biologii, przedstawiła przebieg trasy geologiczno przyrodniczej ścieżki, która tutaj przebiega. Omówiła poszczególne przystanki, pokazała kwitnące o tej porze roku rośliny murawy kserotermicznej. Najwięcej emocji budziła jednak zamierzchła przeszłość – bo sięgająca 16 milionów lat wstecz – Góry Łysej. Z ogromnym zainteresowaniem goście przysłuchiwali się opowieściom o geologicznych tajemnicach tego miejsca.

Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, że 16 milionów lat temu teren ten był zalany przez wody ciepłego i pełno słonego morza, które miało kontakt z Oceanem Indyjskim, a paleontolodzy nazwali to miejsce Zatoką Korytnicką. Goście zostali zapoznani z grupami zwierząt, które żyły w tym zbiorniku i obejrzeli ich skamieniałe szczątki zachowane do dzisiaj. Dowiedzieli się, że Korytnica w świecie paleontologów nosi przydomek „Mekki” i „perły miocenu”, a eksponaty stąd znajdują się w wielu geologicznych muzeach Europy i Świata. Nasi goście z dużą uwagą oglądali skamieniałe muszle ślimaków, małży, ramienionogów, szkielety gąbek i wydrążenia skałotoczy. Najwięcej emocji wzbudziły jednak zęby różnych gatunków rekinów, zwierząt, które w miocenie wpływały do Zatoki Korytnickiej i właśnie tu je zgubiły. Po tej części zajęć każdy mógł poszukać skamieniałości w korytnickich iłach. Szczęście dopisało najwytrwalszym.

Jest nam niezmiernie miło, iż do listy gości odwiedzających nasze ścieżki dołączyli studenci Uniwersytetu Rolniczego wraz z profesorem K. Wiechem. Zapraszamy ponownie. 

 Nauka w plenerze

Nauka w plenerze


Lider – wolontariusz klubu 4H Jolanta Stępień