24 Luty 2018    |    Maciej, Bogusz, Modest

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Jubileuszowe 25. Spotkanie Sadownicze w Sandomierzu

Jubileuszowe 25. Spotkanie Sadownicze w SandomierzuSpotkanie Sadownicze to konferencja, która na stałe wpisała się w kalendarz ważnych imprez ogrodniczych odbywających się w Sandomierzu. W tym roku w dniach 27-28.01.2016 r. już po raz 25. przyciągnęła ponad 1000 producentów owoców z południowo-wschodniego regionu Polski, a także z innych rejonów kraju. Przybyli też pracownicy nauki, doradcy i inni specjaliści zajmujący się branżą ogrodniczą. W Spotkaniu wzięło udział około 100 wystawców, którzy prezentowali nowości z zakresu ochrony, nawożenia, nowości odmianowe, środki do produkcji, a także najnowsze maszyny, urządzenia i ciągniki sadownicze. Wśród wystawców był również ŚODR O/Sandomierz, który przygotował stoisko informacyjno-doradcze. 


Organizatorem Spotkania była firma Leaf Media. W otwarciu jubileuszowego Spotkania wzięły udział władze wojewódzkie, powiatowe, władze miasta Sandomierz oraz pracownicy Instytutu Ogrodnictwa. Przybył tez prof. Eberhard Makosz, który odniósł się do aktualnej sytuacji na rynku jabłek. Podkreślił, że sadownicy napotykają na wiele przeszkód zarówno w prowadzeniu produkcji jak i w handlu owocami. Muszą też ciągle konkurować z producentami jabłek zarówno na rynku krajowym, jak również europejskim i światowym.

Jako gospodarz oficjalnego otwarcia Spotkania dokonał starosta sandomierski Stanisław Masternak, który w swoim wystąpieniu docenił osiągnięcia sadowników w zakresie wprowadzania nowych technologii, wykorzystania środków pomocowych z Unii Europejskiej oraz wspólnych działań dotyczących eksportu i poszukiwań nowych rynków zbytu.

Program pierwszego dnia Spotkania obejmował dwa bloki tematyczne, w pierwszym omówione zostały zagadnienia dotyczące zmian klimatycznych w ostatnich sezonach i prognoz na najbliższe lata, zasad prawidłowego stosowania środków ochrony roślin, aktualnych tendencji w doborze odmian jabłoni oraz przyszłości i barier rozwoju sadownictwa w Europie. Wykładowcami byli dr Jerzy Kozyra (IUNG Puławy), dr inż. Joanna Klepacz-Baniak (Plantpress), Maciej Lipecki ze Stowarzyszenia Polskich Szkółkarzy, Gerard Poldervaart – redaktor naczelny European Fruit Magazine. Kolejny blok tematyczny prowadzony był przez przedstawicieli firm produkujących środki ochrony roślin i nawozy.

Drugi dzień Spotkania to Konferencja Czereśniowa. Tematyka obejmowała następujące zagadnienia:

 • „Drosophila suzukii – nowe zagrożenie dla owoców czereśni i innych” – dr bab. Barbara Łabanowska, prof. IO,
 • „Odmiany czereśni uprawiane w Europie” – ocena przydatności – Gerard Poldervaart, 
 • „Czynniki warunkujące dobre zapylenie czereśni” – prof. dr hab. Włodzimierz Lech, UR w Krakowie,
 • „Ochrona czereśni przed ptakami” – Anita Łukawska (Plantpress).

Na zakończenie Konferencji Czereśniowej dr Mirosław Korzeniowski przedstawił zrównoważoną ochronę drzew pestkowych przed chorobami i szkodnikami w oparciu o produkty firmy Bayer CropScience.

Wiesława Kaczorek

Galeria: