19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Smaki ekologii na Targach EcoFamily 2016

Smaki ekologii na Targach EcoFamily 2016Na tegorocznych targach EcoFamily Ekologia dla Rodziny, które odbyły się w Kielcach w dniach 30-31 stycznia 2016 roku swoją ofertę prezentowało ponad 150 firm, a obejrzało ją 6000 zwiedzających. Prezentowano ekologiczną żywność, kosmetyki, produkty tradycyjne i regionalne, odzież, i zabawki. Były pokazy kulinarne i degustacje. Można było zwiedzać, pytać, próbować i kupować. Równie dobrze prezentowały się nasze świętokrzyskie gospodarstwa ekologiczne, w tym laureaci naszych konkursów na najlepsze gospodarstwo ekologiczne – Bogdan Chara, Leszek Czekaj i inni.


Po raz kolejny w czasie targów odbyła się konferencja organizowana przez Jednostkę Certyfikującą EKOGWARANCJA PTRE. EKOGWARANCJA PTRE jest największą w Polsce jednostką certyfikującą w przyznającą certyfikaty rolnictwa ekologicznego producentom i przetwórcom produktów ekologicznych. Współpracuje z największą liczbą rolników i firm produkujących żywność ekologiczną w Polsce. Produkty spożywcze z gospodarstw i firm kontrolowanych przez tę firmę są eksportowane do krajów europejskich i USA. W czasie konferencji omówiono prezentowano między innymi ramowy plan działań dla żywności i rolnictwa ekologicznego w Polsce na lata 2014-2020. Rozmawiano także o rynkach zbytu eko produktów rolnych, a w tym o nowych kanałach dystrybucji w handlu detalicznym. Wartość rynku produktów ekologicznych w Polsce szacowana jest na około 1 mld zł, a dynamika jego rozwoju szacowana jest na 20%. W tym roku niezwykle ciekawe prezentacje mieli również rolnicy. Z naszego województwa o swoim gospodarstwie ekologicznym i problemach związanych z produkcją ekologiczną mówił Bogdan Chara (bardzo ciekawa prezentacja, brawo!).

Również nasz Ośrodek miał swoje stoisko informacyjne na targach. Zwiedzający pytali między innymi o adresy gospodarstw ekologicznych i sklepów ekologicznych, o warunki uruchomienia produkcji ekologicznej. Sami rolnicy i producenci ekologiczni najczęściej dopytywali o nowe działania w ramach PROW 2014-2020, opowiadali o sytuacji w swoich gospodarstwach, a także dopytywali o możliwości rozwoju. W porównaniu do lat poprzednich było więcej pytających o zasady produkcji ekologicznej w małych gospodarstwach.

Nowością tegoroczną na stosiku ŚODR-u była możliwość zaznajomienia się z Siecią na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), której to przedstawiciele (brokerzy innowacji) przez cały okres Targów udzielali informacji na temat innowacji, samej Sieci oraz możliwości przystąpienia do niej. Więcej o SIR znaleźć można w zakładce Sieć na Rzecz Innowacji w Rolnictwie (SIR).


Marian Szałda


Galeria: