22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

O innowacyjności na półfinałach Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

O innowacyjności na półfinałach Olimpiady Młodych Producentów RolnychOlimpiada Młodych Producentów Rolnych to plebiscyt ogólnopolski. Jego uczestnicy przechodzą kolejno eliminacje środowiskowe, wojewódzkie, skąd trafiają do półfinału oraz wielkiego finału. Tradycyjnie już względem lat ubiegłych zmagania półfinałowe odbywały się w naszym Ośrodku w Modliszewicach dzień przed Targami Agrotech, tj. 17 marca. Obok zmagań konkursowych, była to okazja, aby najlepszym młodym producentom rolnym w kraju przedstawić Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), jej cele i podejmowane działania.


W półfinale Olimpiady w naszym Ośrodku udział wzięło 60 młodych producentów rolnych oraz uczniów posiadających gospodarstwo rolne lub współgospodarujących na nim. Limit wiekowy wynosił od 17 do 40 lat. Początkowo wszyscy uczestnicy przystąpili do testu, z którego najlepsza trzydziestka przeszła do kolejnego etapu, czyli zmagań praktycznych, gdzie musieli m.in. rozpoznawać gatunki i rasy zwierząt, gatunki chwastów, znać aktualną tematykę Wspólnej Polityki Rolnej UE i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, zagadnienia z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ekonomiki i BHP, a także w praktyce umieć odpowiedzieć na pytania związane z budową i funkcjonowaniem maszyn rolniczych. Dziesięciu uczestników, którzy w etapie praktycznym zdobyli najwięcej punktów przeszło do ścisłego finału, który odbył się pierwszego dnia Targów Agrotech w Kielcach 18 marca 2016 roku.

W czasie zmagań pozostali uczestnicy oraz przybyli goście mogli wziąć udział w części wykładowej, na którą składał się wykład dotyczący Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie oraz forum dyskusyjnego o bieżących problemach w produkcji zwierzęcej. W trakcie wykładu o Sieci uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji, czym jest nasza krajowa Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, jak funkcjonuje, jaki jest jej cel i poszczególne działania, czym jest KSOW oraz działanie „Współpraca”, a także jak zostać partnerem Sieci i jakie korzyści z tego wynikają.

Michał Kowalczyk
Broker innowacji

Galeria: