24 Luty 2018    |    Maciej, Bogusz, Modest

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Tak wyglądały XXII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH

Tak wyglądały XXII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECHTNie można było wyobrazić sobie lepszego miejsca, aby podziwiać najnowszy na rynku sprzęt i maszyny rolnicze. Na ponad 62 tysiącach metrów kwadratowych swoje „cudeńka”, produkty i usługi dla rolnictwa prezentowało niemal 700 firm z 17 krajów. Tak w tym roku prezentowały się XXII Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH, które odbyły się w dniach 18-20 marca w targach Kielce. Równolegle do Agrotechu odbywały się XVI Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO.


Tegoroczne Targi otworzył ich prezes Andrzej Mochoń. Ministerstwo rolnictwa reprezentował podsekretarz stanu Rafał Romanowski, który w swoim wystąpieniu mówił o wkrótce startujących działaniach w ramach PROW 2014-2020 oraz uspokoił w związku z nową ustawą o obrocie ziemią rolną. Licznie przybyli również przedstawiciele władz wojewódzkich z Marszałkiem Województwa Świętokrzyskiego Adamem Jarubasem na czele. Na Targach gościł również poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim dr Czesław Siekierski.

O samym sprzęcie i maszynach rolniczych na Targach można byłoby mówić naprawdę długo, bo oferta była niezwykle bogata. Miało tu miejsce również wiele światowych premier. Na uwagę zasługiwał nowy Ursus C 3150 V Power. Swoje nowości prezentowali również tacy giganci branży jak John Deere, Claas, Case IH, Steyr oraz wielu, wielu innych. Wśród kombajnów dużym zainteresowaniem cieszyła się nowa sieczkarnia samojezdna New Holland FR Forage Cruiser. Premiery mieli również inni producenci. Firma Kverneland zaprezentował swój nowy pług zawieszany obracalny Kverneland 2500 i-Plough®, a Krukowiak premierowy opryskiwacz Orion o pojemności 2500 litrów. Ciekawą ofertą prezentowała również firma Aquamitech Polska z profesjonalnym systemami zamgławiającymi COOL Q i systemami neutralizacji niechcianych zapachów CONTRODOR.

Choć niezaprzeczalnie Agrotech to głównie sprzęt i maszyny rolnicze to jednak nie można zapomnieć, że jest to również ogromne forum wymiany wiedzy, prezentacji najnowszych osiągnięć nauki, a także miejsce wielu innych wydarzeń. M.in. finał miała tutaj Krajowa Olimpiada Młodych Producentów Rolnych, która w jednym miejscu skupiła najzdolniejszych gospodarzy z całego kraju, którzy walczyli o tytuł tego najlepszego. Niezwykle ciekawą inicjatywą była zorganizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie (CDR) w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich tzw. wyspa innowacji. To właśnie tam przedstawiciele ośmiu instytutów naukowych prezentowali swoje najnowsze osiągnięcia, ze szczególnym uwzględnieniem wyników prac badawczych w zakresie rozwiązań innowacyjnych w rolnictwie. Również tam swoje stoisko promocyjno-informacyjne miał nasz Ośrodek, który we współpracy z CDR-em prowadził konsultacje w zakresie technologii produkcji rolniczej, przetwórstwa produktów rolnych, integrowanej ochrony roślin oraz pozyskiwania funduszy unijnych. Każdy zainteresowany mógł tutaj skonsultować swoje pomysły i zamierzenia z przedstawicielami nauki i doradztwa rolniczego oraz zdobyć wiedzę na temat osiągnięć nauki, które w praktyce zastosować mógłby we własnym gospodarstwie.

Tradycyjne już na targach wręczono również liczne nagrody i wyróżnienia takie jak Tytuł Maszyny Rolniczej Roku 2016, Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Złote Medale Targów Kielce. W czasie uroczystości poszczególne produkty wyróżniła także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a także Główne Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Rolnictwa. KRUS doceniła natomiast Krajowa Rada Izb Rolniczych, przekazując jej Puchar Rady. Swoje nagrody wręczyła również Świętokrzyska Rada Izb Rolniczych, a także Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych w Poznaniu.

Michał Kowalczyk

Galeria: