18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych

Finał Olimpiady Młodych Producentów RolnychWiedzy z całą pewnością nie można zważyć. Nie można jej także zmierzyć – bo niby w jakich jednostkach? Ale można ją sprawdzić, poddać ocenie. W tym celu 17 marca 2016 roku przyjechali do Modliszewic, do Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, uczestnicy finału krajowego Olimpiady Młodych Producentów Rolnych (OMPR) z całego kraju. Jak co roku, ścisły finał miał miejsce następnego dnia na Targach Agrotech w Kielcach.


W Olimpiadzie organizowanej przez Zarząd Krajowy Związku Młodzieży Wiejskiej biorą udział młodzi producenci rolni oraz uczniowie posiadający gospodarstwo rolne lub współgospodarujący na nim. Limit wiekowy to 17-40 lat. Zakres tematyczny obowiązujący podczas eliminacji środowiskowych wojewódzkich i finału krajowego obejmował tematykę z zakresu uprawy roślin, chowu i hodowli zwierząt, techniki i mechanizacji w rolnictwie, ochrony środowiska naturalnego i odnawialnych źródeł energii, ekonomiki produkcji rolniczej i zarządzania gospodarstwem, bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie oraz problematyki Wspólnej Polityki Rolnej UE oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Początkowo wszystkich sześćdziesięciu uczestników wyłonionych w etapach wojewódzkich i regionalnych przystąpiło do testu, z którego najlepsza trzydziestka przeszła do kolejnego etapu, czyli zmagań praktycznych, gdzie musieli m.in. rozpoznawać gatunki i rasy zwierząt, gatunki chwastów i zbóż, zagadnienia z zakresu ekologii i ochrony środowiska, ekonomiki i BHP, a także w praktyce umieć odpowiedzieć na pytania związane z budową i funkcjonowaniem maszyn rolniczych. Dziesięciu uczestników, którzy w etapie praktycznym zdobyli najwięcej punktów przeszło do ścisłego finału, który odbył się pierwszego dnia Targów Agrotech w Kielcach 18 marca 2016 roku.

W czasie zmagań pozostali uczestnicy oraz przybyli goście mogli wziąć udział w części wykładowej, na którą składał się wykład dotyczący Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie oraz forum dyskusyjnego o bieżących problemach w produkcji zwierzęcej. W trakcie wykładu o Sieci uczestnicy dowiedzieli się m.in. czym jest Europejskie partnerstwo na rzecz innowacji, czym jest nasza krajowa Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, jak funkcjonuje, jaki jest jej cel i poszczególne działania, czym jest KSOW oraz działanie „Współpraca”, a także jak zostać partnerem Sieci i jakie korzyści z tego wynikają.  

Pierwsza dziesiątka uczestników OMPR, która przeszła do ścisłego finału w Kielcach podczas targów Agrotech: 

● Roman Bathelt (woj. śląskie),
● Krzysztof Furdyna (woj. podkarpackie),
● Marcin Janczuk (woj. warmińsko-mazurskie),
● Kacper Kaliniak (woj. opolskie),
● Dawid Krawczyk (woj. śląskie),
● Tomasz Musiał (woj. lubuskie),
● Dawid Obojski (woj. mazowieckie),
● Andrzej Szubert (woj. łódzkie),
● Andrzej Turzyński (woj. pomorskie),
● Mateusz Zajączek (woj. wielkopolskie).


Zwycięzcy Olimpiady Młodych Producentów Rolnych 2016:

I miejsce – Dawid Krawczyk,
II miejsce – Krzysztof Furdyna,
III miejsce – Roman Bathelt.

Zwycięzcą gratulujemy, a pozostały uczestnikom życzymy więcej szczęścia w kolejnych edycjach Olimpiady.

Jan Bubień

Galeria: