22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Śniadanie Wielkanocne na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu

Śniadanie Wielkanocne na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu19 marca br. na sandomierskim Zamku odbyła się XVII edycja Śniadania Wielkanocnego kultywującego tradycje świąteczne mieszkańców regionu świętokrzyskiego. Organizatorem spotkania było Muzeum Okręgowe w Sandomierzu wspólnie ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach Oddział w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze”, wszystkimi gminami powiatu sandomierskiego oraz Zespołem Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich z Sandomierza.


Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samorządów gmin z powiatu sandomierskiego, posłowie na Sejm RP, duchowni, pracownicy instytucji kultury oraz przedstawiciele wielu innych środowisk. Spotkanie przebiegało w radosnej atmosferze zbliżających się Świąt Wielkanocnych, w scenerii sali widowiskowej sandomierskiego Zamku, udekorowanej wiosennymi kwiatami. Na świątecznych stołach nie zabrakło tradycyjnego żurku z jajkiem, bigosu, smacznych wędlin, jaj oraz apetycznych, słodkich wypieków. Jak co roku każda z gmin powiatu sandomierskiego przygotowała kosze z tradycyjnym święceniem, które podczas spotkania wyeksponowane były na centralnym miejscu. Znajdujące się w koszach wiktuały poświęcił ks. Kanonik Krzysztof Rusiecki z parafii św. Pawła w Sandomierzu.

Podczas Śniadania Wielkanocnego nie mogło zabraknąć nawiązania do symboliki Świąt Wielkiej Nocy. Przedstawiciele gminy Łoniów przygotowali na tę okazję krótki występ słowno-muzyczny pt. Wielka Sobota „Święconka”, przybliżający zwyczaje i obrzędy związane ze zbliżającymi się Świętami Zmartwychwstania Pańskiego.

Sponsorami spotkania jak co roku byli: P.P.H.U. „KASIA” Sp. Z o.o. Krzysztof Szymański, Jarosław Pałgan z Dwików, Cukiernia JUGO Janusz Jugo z Kępia Zaleszańskiego, Sandomierski Ogrodniczy Rynek Hurtowy S.A., F.H.P. MEGAVITA Jadwiga Małkiewicz z Gór Wysokich oraz Piekarnia Pieczywa i Wyrobów Cukierniczych Dariusz Stępień z Mokoszyna.

Edyta Juda
Dział PWGDiA

Galeria: