18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Noworoczne spotkanie Klubów 4H w ZSP w Nowinach

 Noworoczne spotkanie Klubów 4H w ZSP w NowinachNoworoczne spotkanie Klubów 4H zostało zorganizowane 8 stycznia 2015 roku w Publicznym Gimnazjum w Nowinach przez liderki Klubu 4H tej szkoły tj. Alicję Lasotę i Jolantę Wykurz. Na wieczór kolęd przybyli wójt gminy Sitkówka Nowiny Sebastian Nowaczkiewicz, dyrektor SP w Nowinach Joanna Wojcieszyńska, dyrekcja ZSP Nowiny Kornelia Bem-Kozieł, członkowie i liderzy Klubu 4H SP Nowiny, a także gospodarze wieczoru, czyli nasi gimnazjalni klubowicze z liderkami oraz sympatycy naszego klubu i rodzice. Gościem wieczoru był profesor Kazimierz Wiech z Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa.


Spotkanie poprowadziły klubowiczki naszego gimnazjum – Karolina Gajek i Wiktoria Dziedzic. Po powitaniu i zapoznaniu wszystkich z programem wieczoru został zaśpiewany hymn Klubów 4H z gitarowym towarzyszeniem pani Alicji Lasoty. Jako pierwszy z prezentacją kolęd wystąpił Klub 4H ze Szkoły Podstawowej z Nowin. Następnie chłopcy z naszego gimnazjum wykonali kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” z akordeonowym akompaniamentem pani Alicji Lasoty i skrzypcowym Marysi Stefańskiej. W kolejnym punkcie programu wystąpił gość wieczoru pan profesor Kazimierz Wiech z Krakowa z prezentacją multimedialną na temat historii kolęd i pastorałek, która wspaniale nawiązywała do tematyki naszego spotkania i wzbogacała wiedzę wszystkich zebranych. Wspólnie z panem profesorem wykonaliśmy kilka kolęd a capella, które sam zaintonował. Prezentowane podczas spotkania przez nasze klubowiczki wiersze związane z przesłaniem wieczoru wprowadzały wszystkich w czarujący poświąteczny nastrój. Jako kolejne odbyło się wręczenie dyplomów i nagród Szkolnego Konkursu Plastycznego na „Kartkę bożonarodzeniową”. Organizatorkami i sponsorami nagród były liderki naszego Klubu 4H Alicja Lasota i Jolanta Wykurz. Wręczenia nagród i wyróżnień dziesięciu laureatom tego konkursu dokonała dyrektor naszej szkoły Kornelia Bem-Kozieł. Po wręczeniu nagród na scenę została zaproszona nasza klubowiczka Magdalena Rajkiewicz, która przygotowała i przedstawiła własne wiersze o tematyce zimowej i świątecznej. Magda jako bardzo młoda osoba (uczennica pierwszej klasy naszego gimnazjum) ujęła szczególnie ostatnim wierszem pana profesora K. Wiecha przekazując w prosty i piękny sposób poetyckie słowa swojej twórczości. Aby w miłej atmosferze spotkania zamknąć tradycyjny czas kolędowania dziewczęta prowadzące spotkanie zaprosiły wszystkich do posłuchania tradycyjnych i mniej znanych kolęd i pastorałek w wykonaniu naszych klubowiczek, szkolnego zespołu wokalnego TU I TERAZ oraz solistki Justyny Wypych. Po prezentacji muzycznej naszego Klubu 4H „konferansjerki” Karolina i Wiktoria dopełniły jeszcze informacji na temat kolęd i przeprowadziły tematyczny konkurs dla uważnych uczestników tego spotkania. Klubowicze i uczestnicy spotkania bardzo chętnie brali udział w tym konkursie i z przyjemnością odbierali nagrody.

Przez wieki kolędy i pastorałki przekazywane są z pokolenia na pokolenie i nadal mają niezwykle krzepiącą moc, a oplecione nutką poezji i historii niosą zarówno radość, jak i refleksję. Podczas spotkania można było wysłuchać wierszy o tematyce kolędniczej, a także wiele dowiedzieć się o samej historii kolęd. Informacje te przekazał pan profesor Kazimierz Wiech oraz osoby prowadzące nawiązując między innymi do faktu, iż polskie kolędy są najpiękniejsze pod względem treści i melodii, a w porównaniu z innymi narodami tych kolęd mamy najwięcej. Kolędy to cenny skarb w naszym dziedzictwie kulturowym. W okresie Bożego Narodzenia, a szczególnie w wieczór wigilijny, radują serca Polaków, pogłębiają więź rodzinną i narodową. Musimy śpiewać kolędy w naszych mieszkaniach, wspólnie w rodzinach i na różnych spotkaniach. Nie możemy zadowalać się słuchaniem tylko kolęd, nadawanych przez telewizję lub w radio.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy tego wieczoru zaśpiewali kolędę „Gdy się Chrystus rodzi”. Po tym wykonaniu utworu wójt gminy pan Sebastian Nowaczkiewicz podziękował młodzieży, organizatorkom spotkania oraz wszystkim za przybycie i uczestnictwo w wieczorze kolęd zachęcając jednocześnie do organizowania tego typu spotkań kultywujących nasze wspaniałe polskie tradycje. Wspólne zdjęcia zakończyły miła atmosferę tego wydarzenia. Nas jako organizatorki tego wieczoru i liderki Klubu 4H w Publicznym Gimnazjum w Nowinach niezmiernie cieszy udział zaproszonej i naszej młodzieży, znakomitych gości oraz zainteresowanych rodziców. Oby takich chwil było jak najwięcej.

Liderki Klubu 4H w Gimnazjum Nowiny
Alicja Lasota i Jolanta Wykurz

Galeria: