18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

II Europejski Szczyt 4H w Rydze

Kluby Edukacyjne 4H19 i 20 kwietnia 2016 roku odbył się II Europejski Szczyt 4H w siedzibie 4H Mazpulki Ezermalas w Rydze. Łotwa gościła przedstawicieli 4H z Niemiec, Finlandii, Norwegii, Szwecji, Danii i mniejszości szwedzkich w Finlandii. Nieobecni na spotkaniu byli przedstawiciele Polski i Rosji. Materiał informacyjny dotyczący obecnej sytuacji 4H województwa świętokrzyskiego przygotowała na spotkanie Renata Gos, a zaprezentowany został przez Sekretarz Generalną Światowej Organizacji 4H Paivi Haapasalo. Celem zebrania było przedstawienie sytuacji 4H w Europie i na świecie.


Okazuje się, że niemal we wszystkich krajach europejskich działania 4H koncentrują się w przeważającej mierze wokół tematów związanych z rolnictwem, zdrowym żywieniem i leśnictwem. Nowością jest wprowadzenie rocznej opłaty członkowskiej w kwocie 2 euro oraz zakładanie przez młodzież klubową własnych przedsiębiorstw w ramach kampanii „Trzy kroki do życia zawodowego”, gdzie prym wiedzie Finlandia, w której istnieje ponad 500 takich przedsiębiorstw.

Dużą część spotkania poświecono globalnemu 4H i zbliżającemu się II Światowemu Szczytowi 4H w Kanadzie (Ottawie) w lipcu 2017 roku. Skupiono się na instruktażu do materiałów promocyjnych, podjęto próbę opracowania form rekrutacji. Ustalono też, że Globalnym Dniem 4H będzie 1 listopada. W podsumowaniu spotkania zaznaczono tendencję wzrostową światowego Ruchu 4H. Poinformowano o pocieszających informacjach z Azji, gdzie jest już 16 aktywnych krajów rozwijających Ruch 4H. Korea, Tajwan, Karaiby i Ameryka Południowa to kraje o znacznej sile 4H. Jamajka wzrosła w krótkim czasie z 13 tysięcy do 94 tysięcy członków. Dużym zrozumieniem wykazują się również fundacje, silnie wspierające działania 4H, jak np. w Afryce Ghana ma zapewnione finansowanie z Bill i Melina Gates Foundation. Wszyscy zebrani podkreślili fakt zmieniającej się sytuacji międzynarodowej, wyrazili zaniepokojenie z powodu ataków terrorystycznych. Pod dyskurs poddano jak obecnie zmieniająca się sytuacja polityczna i gospodarcza może wpłynąć na frekwencję szczytu w Kanadzie w 2017 roku. Ustalono, że kolejne robocze spotkanie odbędzie się w Estonii w kwietniu 2017.

Renata Gos
Wojewódzki Koordynator Klubów 4H