22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

O innowacjach wśród specjalistów ds. ogrodnictwa

O innowacjach wśród specjalistów ds. ogrodnictwa19 maja 2016 roku w sandomierskim oddziale ŚODR odbyło się seminarium branżowe „Aktualne problemy i nowe rozwiązania w produkcji ogrodniczej” dla specjalistów i doradców Zespołu ds. Ogrodnictwa. Uczestnikom szkolenia przekazano najnowsze informacje z branży ogrodniczej oraz omówiono cele, zadania, bieżące działania Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich. Specjalistom ds. ogrodnictwa przedstawiono zasady pracy urządzenia Spore-Trap, które ustawione w sadzie zaprzyjaźnionego gospodarstwa sadowniczego, wychwytuje zarodniki parcha jabłoni z powietrza. 


Na podstawie odczytów z urządzenia mikroskopowo opracowuje się wyniki i sporządza na ich podstawie komunikaty dla sadowników o bieżącym zagrożeniu parchem jabłoni. Komunikaty te umieszczane są na stronie internetowej ŚODR. Na zajęciach można było obejrzeć zarodniki parcha jabłoni pod mikroskopem.

Poruszono również temat przyczyn przystępowania gospodarstw do systemu jakości żywności jakim jest Integrowana Produkcja Roślin (rośliny rolnicze, sadownicze i warzywnicze) w aspekcie realizacji zobowiązań w różnych działaniach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W ostatnich latach wycofano lub ograniczono zastosowanie wielu substancji aktywnych chemicznych, w związku z tym trwa wiele doświadczeń z preparatami, które mogłyby zastąpić powszechnie dotąd stosowaną „chemię”. O przedstawienie najnowszych wyników tych doświadczeń poprosiliśmy przedstawicieli firm produkujących preparaty biologiczne i substancje stymulujące wzrost i rozwój roślin ogrodniczych (www.naturalcrop.com, www.bio-gen.pl).

Izabela Niedobit
Koordynator SIR

Galeria: