18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Zielone Agro Show blisko świętokrzyskiego

Zielone Agro Show blisko świętokrzyskiego4-5 czerwca 2016 roku, na terenie Moto Parku w Ułężu, w województwie lubelskim, odbyło się Zielone Agro Show. Była to wystawa, która na stałe wpisała się do kalendarza ogólnopolskich imprez wystawienniczych. Jej organizatorem była Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Zawsze impreza ta organizowana była na terenie województwa wielkopolskiego, w tym roku lokalizacja się zmieniła. To pierwsza w Polsce południowo-wschodniej tak kompleksowa wystawa plenerowa poświęcona nowoczesnej technice i technologii produkcji wysokiej jakości pasz zielonych dla bydła – podkreślali organizatorzy.

 

Na wystawie prezentowało się blisko 150 wystawców. Były to firmy oferujące nowoczesne maszyny rolnicze, ale także przedsiębiorstwa produkujące nasiona, nawozy, pasze, dodatki paszowe, folie rolnicze, elementy wyposażenia budynków inwentarskich i wiele innych. W gronie odwiedzających nie zabrakło również hodowców z województwa świętokrzyskiego.

Główną atrakcją wydarzania były pokazy plenerowe – z bliska można było zobaczyć cały proces zbierania zielonek wykonany najnowocześniejszymi maszynami dostępnymi na polskim rynku. Rolnicy mogli w jednym miejscu, w tych samych warunkach, zobaczyć podczas pracy i porównać maszyny różnych producentów. Najnowsze kosiarki, sieczkarnie, prasy oraz przyczepy zaprzęgnięte z tyłu olbrzymich ciągników każdego dnia manewrowały po zielonych użytkach pól wystawowych. Na stoiskach wystawowych zwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą poszczególnych firm, zaletami i kosztami eksploatacji maszyn.

Dodatkową atrakcją było seminarium „Programowanie efektywnej produkcji mleka – punkty krytyczne”, które poprowadził dr inż. Zbigniew Lach z Ośrodka Hodowli Zarodowej Osięciny Sp. z o.o. Słowo „programowanie” w zamyśle prelegenta odnosiło się do zaplanowania celów hodowlanych na przyszłość. „Bez poprawy reprodukcji i długowieczności krów nie poprawimy ekonomi.” – zwracał uwagę dr Lach. W opinii wykładowcy, w Polce mamy genetykę, w populacji krów, na poziomie 10,5 tys. kg mleka, a produkujemy na poziomie 7 tys. kg. Przez to, że nie doimy na takim poziomie na jakim krowy są „zaprogramowane”, występują problemy zdrowotne u tych zwierząt i zwiększa się ich brakowanie. Główne zaniechania dotyczą odchowu cieląt i młodzieży hodowlanej. Doktor podkreślał, że najlepszym pokarmem dla cieląt jest mleko pełne, bogate w czynniki bioaktywne, które programują prawidłowy rozwój przewodu pokarmowego i organów przyszłej krowy. „Mnie nie stać karmić preparatem mlekozastępczym” – podkreślał specjalista – „chociaż złudnie się wydaje, że zaoszczędza się 50-60 zł przy cenie 1,1 zł/kg mleka, to w przyszłości wyniki produkcyjne tych krów odkarmianych preparatami są znacznie niższe”. Wiek pierwszego wycielenia jest ważnym czynnikiem dla zysku z hodowli bydła. W Osięcinach celem jest krycie jałówek w wieku 13 miesięcy, przy wzroście 134 cm w krzyżu. Krowy kryte w 18. miesiącu mają niższą produkcję życiową oraz znacznie wyższe brakowanie w pierwszej laktacji. Kolejnym aspektem, który był omawiany to okres zasuszenia oraz okres przejściowy w życiu krów mlecznych. Osięciny są zwolennikiem zasuszania krów na 35 dni przed planowanym wycieleniem, stosując jedną dawkę żywieniową, co pozwala doić krowy o 25 dni dłużej.

Podsumowując, każda okazja do zapoznania się z nowościami na rynku, wymiana doświadczeń i spostrzeżeń jest cennym źródłem wiedzy do lepszego zarządzania w gospodarstwie. 

Artur Płyta
Specjalista ds. produkcji zwierzęcej

Galeria: