19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Uczestnicy projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków z wizytą na Lubelszczyźnie

Uczestnicy projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków z wizytą na LubelszczyźnieW ramach projektu Świętokrzyska Kuźnia Smaków od 7 do 9 czerwca br. grupa 56 osób z powiatów kieleckiego, ostrowieckiego, opatowskiego i sandomierskiego gościła z wizytą studyjną na Lubelszczyźnie. Organizatorem wyjazdu był Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, a gospodarzem pobytu Fundacja „Przyroda – Tradycja – Ludzie” oraz Lokalna Grupy Działania „Zielony Pierścień” w Kośminie (gmina Żyrzyn).


Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania siedziby gospodarzy – XIX-wiecznego dworku Kossaków, w którym mieści się również centrum edukacji i izba pamięci pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Na 4-hektarowej działce przylegającej do rzeki Wieprz LGD w ramach środków z funduszy szwajcarskich utworzyła infrastrukturę dla turystów, w tym pole biwakowe z miejscami dla camperów i przystań kajakową. Zbigniew Pacholik, prezes LGD „Zielony Pierścień”, podczas wykładu pt. „Budowa markowego produktu turystycznego opartego o kuchnię regionalną i produkt lokalny oraz mechanizmy jej skutecznej reklamy” przedstawił przykłady ciekawych projektów sieciowych zrealizowanych z udziałem LGD, które przyczyniły się do rozwoju przedsiębiorczości na bazie produktów lokalnych i rozwijających turystykę oraz zasady certyfikacji produktów lokalnych zrzeszonych w sieci na przykładzie sieci szlaków rowerowych o długości ponad 500 km, Ekomuzeum Lubelszczyzny „Żywa Tradycja”, sieci Izb Produktów Lokalnych, oznakowania szlaku kajakowego na odcinku Dolnego Wieprza. Część tych przedsięwzięć mieliśmy okazją zobaczyć, a przede wszystkim spotkać się z ludźmi, którzy z pasją je prowadzą i rozwijają, co zapewnia im godne utrzymanie.


Podczas bardzo napiętego programu pobytu odwiedziliśmy 5 podmiotów, które poprzez LGD „Zielony Pierścień” uzyskały środki z funduszy szwajcarskich na rozwój działalności. I tak byliśmy w rodzinnym mikroprzedsiębiorstwie „Manufaktura Różana” (www.smakirozy.pl) w Starej Wsi koło Końskowoli, które legalnie produkuje certyfikowane przez LGD produkty tradycyjne z płatków i owoców róży, niektóre z nich wpisane są na listę produktów tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, m.in. soki, konfitury, przeciery. Warto podkreślić, że Lubelszczyzna utożsamiana jest od lat z różą, można ją spotkać wszędzie: przy drodze, jako roślina śródpolna, na skwarach, czy w ogrodach. Nazywana jest różą pomarszczoną (Rosa rugosa), którą mieszkańcy wykorzystują do celów przetwórczych, piszą również o niej w publikatorach, literaturze, pojawia się w gadżetach. Kolejnym miejscem była winnica „Rzeczyca” w Rzeczycy (gmina Kazimierz Dolny), niewielka plantacja winorośli o powierzchni 0,5 ha, bardzo malowniczo położona, w której mogliśmy zwiedzić piwnicę oraz zdegustować pięć gatunków miejscowego wina. Równie interesująca była wizyta w rodzinnym mikroprzedsiębiorstwie „Moje Owoce” w Klementowicach w gminie Kurów (www.mojeowoce.pl). Mała przetwórnia zatwierdzona przez Inspekcję Sanitarną przetwarza owoce tylko z własnych plantacji, ich produkty (soki, musy, konfitury) oparte na tradycyjnych przepisach są certyfikowane przez LGD. Kolejnym bardzo ciekawym punktem programu była wizyta w mikroprzedsiębiorstwie, olejarni „Skarby Natury” w Zabłociu w gminie Markuszów (www.skarbynatury.eu). Właściciele posiadają gospodarstwo ekologiczne certyfikowane, w którym uprawiają rośliny oleiste, zbożowe, strączkowe oraz zioła. Z lnu, rzepaku, lnianki, ostropestu, wiesiołka, czarnuszki i gorczycy białej tłoczą na zimno olej we własnej olejarni, która została zatwierdzona przez Inspekcję Sanitarną. Gospodarstwo zajmuje się również edukacją dzieci i młodzieży, zrzeszone jest w Sieci „Zagrody Edukacyjne” koordynowanej przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Kolejnym bardzo urokliwym miejscem było gospodarstwo agroturystyczne „Pod Jabłonią” w Celejowie (www.podjablonia.pl). Uzyskane wsparcie ze środków szwajcarskich właściciele przeznaczyli na adaptację budynku gospodarczego na agroturystykę. Bardzo gustownie urządzone wnętrza mogły być również inspiracją dla uczestników seminarium szczególnie tych, prowadzących agroturystykę. Pokoje oznaczone nazwami starych odmian jabłoni, wystrojem, a szczególnie kolorystyką nawiązywały do ich cech.

Wszystkie odwiedzane obiekty należały do sieci Izb Produktów Lokalnych, były oznakowane logo sieci oraz prowadziły sprzedaż na miejscu, a niektóre również poprzez internet. Przepiękna pogoda, która towarzyszyła seminarium pozwoliła uczestnikom cieszyć się z uroków Kazimierza Dolnego, Nałęczowa i Puław, gdzie mieliśmy okazję również być. Szczególnie urzekał Kazimierz z jego cudownym klimatem średniowiecznego miasteczka, położeniem nad Wisłą oraz słynnymi kogutami. Już przy wjeździe do miasteczka nieopodal rynku, wita turystów duży kazimierski kogut, który jest jego symbolem, który i nie tylko za sprawą głośnej walki o patent na ten artystyczny wypiek, ale również jako legenda, sięgająca czasów pogańskich, sprawia, że wszyscy przyjezdni chcą go kupić jako pamiątkę z pobytu w miasteczku. Część grupy, aby posmakować tych najlepszych w mieście kogutów dotarła do „Piekarni Sarzyński”. Założona przez Mistrza Piekarskiego Cezarego Sarzyńskiego, jest kontynuacją stuletnich rodzinnych tradycji. Z wnętrza pięknej kamienicy przy ulicy Nadrzecznej już na odległość wydobywa się zapach chleba, kulebiaków i sławnych maślanych kogutów. Bardzo ładne, stylowo urządzone wnętrze zachęca do zatrzymania się choćby na partę chwil, można tu również wypić lokalne piwo Koźlak.

Wyjazd szkoleniowy był okazją do poznania bardzo ciekawych inicjatyw realizowanych przez naszych lubelskich sąsiadów, które służą rozwojowi obszarów wiejskich, a także uatrakcyjniają go turystycznie. Również lokalna kuchnia, którą mieliśmy okazję posmakować, między innymi w Restauracji „Rozanna” w Wąwolnicy i w Bochotnicy w „Grocie Bochotnickiej” wpisuje się w atrakcyjność tego obszaru i jest jego mocną stroną. Warto również wspomnieć o ponadplanowych przedsięwzięciach, które finansowo wspierane były przez LGD, a które gospodarze bardzo chcieli nam pokazać – mowa tu o „Parku Miniatur” i „Parku Labiryntów” w Rąblowie (www.park-miniatury.com.pl), gdzie na powierzchni 1,5 ha zlokalizowanych jest 50 miniatur obiektów architektury drewnianej charakterystycznej dla Kazimierza, Nałęczowa i Puław oraz labirynt roślin. Zobaczyć tu można m.in. miniatury nałęczowskich willi, zabudowań Kazimierza Dolnego, zabytki kultury żydowskiej, budynki mieszkalnie i gospodarcze oraz pięć labiryntów – najłatwiejszy dla dzieci w trawie, truskawkach, różany, a najtrudniejszy w szmaragdowej thui. Kolejnym miejscem była Stacja Badawcza Ekologii, Klimatu i Dziedzictwa Kulturowego Subregionu „Dolina Szkła” w Kęble koło Wąwolnicy. To gospodarstwo ekologiczne, edukacyjne i szkoleniowe, współpracuje ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, znajduje się tu również stacja pomiarów meteo, niespodzianką były warsztaty z przygotowania herbatek z ziół występujących na terenie gospodarstwa. Odbyliśmy również spotkanie z właścicielką masarni „Swojskie wędliny" w Bronicach, w jej sklepie z wędlinami tradycyjnymi w Nałęczowie, szczególnie cenne dla uczestników seminarium zajmujących się przetwórstwem mięsa. Właścicielka zwracała uwagę na działania marketingowe jakie prowadzi w swoim biznesie oraz na sam sposób wytwarzania wyrobów, gdzie kluczem sukcesu jest jakość wynikająca z tradycyjnej receptury i tradycyjnego sposobu wytwarzania.

Podsumowując ten trzydniowy wyjazd szkoleniowy, wszyscy jego uczestnicy wynieśli dużo dobrego, mogli podpatrzeć, a przede wszystkim wykorzystać ciekawe pomysły do własnych przedsięwzięć. Wyjazd był też okazją do wymiany doświadczeń, nawiązania kontaktów, poznania lokalnie wytwarzanej wysokiej jakości żywności oraz zwiedzenia przepięknego zakątka naszego kraju jakim jest trójkąt turystyczny Kazimierz Dolny, Nałęczów, Puławy.

 Teresa Wąsik
Koordynator projektu

Galeria:

 


 


Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego
programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

www.programszwajcarski.gov.pl                            www.swietokrzyskieswiss.pl