24 Luty 2018    |    Maciej, Bogusz, Modest

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Kolejne ognisko ASF na Podlasiu

Kolejne ognisko ASF na Podlasiu1 sierpnia 2016 roku w gminie Wysokie Mazowieckie w województwie podlaskim stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jest to piąte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.). Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie utrzymującym ok. 550 świń, znajdującym się na obszarze ochronnym, gdzie obowiązują zwiększone środki sanitarno-weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń. 


Wszystkie świnie z gospodarstwa zostały już zlikwidowane i zutylizowane, a obecnie trwają kontrole gospodarstw w obszarach zagrożonym i zapowietrzonym oraz pobieranie od świń próbek do badań w kierunku ASF. Jak podał wojewódzki lekarz weterynarii w Białymstoku, szacunki agencji rolnych mówią, że w tzw. strefie zapowietrzonej (w promieniu 3 km od ogniska ASF) powinno być około 3 tys. sztuk trzody chlewnej, a w strefie zagrożonej (promień kolejnych 7 km) – ponad 20 tys. sztuk.

ASF szerzy się również wśród dzików – odnotowano już 105 przypadków wystąpienia choroby u tych zwierząt.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji i bezwzględnego wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.

Małgorzata Duda