19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Wykryto trzynaste ognisko ASF w kraju

Wykryto trzynaste ognisko ASF w krajuGłówny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu kolejnego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce. Jest to trzynaste ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce. ASF stwierdzono na podstawie wyników badań z 17 sierpnia 2016 roku z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w gospodarstwie położonym w gminie Leśna Podlaska, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim.

W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywanych było 25 sztuk świń. Wdrożono tam procedury związane z likwidacją choroby, w tym likwidacją świń i przekazaniem zwłok do utylizacji. Ognisko ASF zostało stwierdzone w gospodarstwie znajdującym się na obszarze ochronnym, w którym obowiązują zwiększone środki sanitarno-weterynaryjne w zakresie przemieszczeń świń.

GIW apeluje też do rolników, by nie kupować świń o niewiadomym pochodzeniu, zwłaszcza od pośredników i handlarzy oraz by w gospodarstwach wdrożyć zasady bioasekuracji. Szczególnie, by świnie utrzymywać w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmić je paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Źródło: GIW