18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

III Konkursowy Przegląd Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie” w Kijach

III Konkursowy Przegląd Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie” w Kijach 21 sierpnia 2016 roku podczas Dożynek Gminnych w Kijach (powiat pińczowski) Koła Gospodyń Wiejskich i zespoły ludowe rywalizowały o nagrodę imienia Księdza Władysława Siarkowskiego w III Konkursowym Przeglądzie Pieśni Ludowej „Ciżbą Śpiewanie”. Organizatorem konkursu była Samorządowa Instytucja Kultury Kasztelania w Kijach, a patronat objęły nad nim Radio Kielce i Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.


W tym roku w przeglądzie pieśni ludowej udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z Górek, Stowarzyszenie Kobiet Wsi Włoszczowice „Wesołe Gosposie”, kobiety z KGW w Kijach zrzeszone w zespole ludowym Kasztelanie oraz KGW i zespoły ludowe Bolechowiczanie, Drochowianie, Korytniczanki i Kowalanki. Zespoły zaprezentowały po dwie pieśni ze skarbnicy folkloru świętokrzyskiego i jedną tradycyjną pieśń biesiadną. W repertuarze zaprezentowano znane i mało znane pieśni ludowe – m.in. „Oj stary, oj stary”, „Ożeniłem się”, „Ojciec kozoł, matka chciała”, ”Łobiecanki”, a z biesiadnych m.in. „Zachodzi słoneczko”, „Koraliki”, „Dziewczyno, dziewczyno”.

Komisję konkursową zachwycił autentyczny przekaz ludowy KGW w Górkach pieśni ze zbioru materiałów etnograficznych ks. Władysława Siarkowskiego pod tytułem „Cemu ty Maniu w lesie stois” i „A na ty łące”. Komisja konkursowa miała ciężki wybór w przyznaniu nagrody głównej, która w końcu trafiła do dwóch zespołów – KGW w Górkach i Kasztelanów.

Organizatorzy zapraszają w przyszłym roku na kolejny przegląd pieśni ludowych.

Regina Kobierska

Galeria:


Zdjęcia: Monika Wrzoskiewicz