19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Rewizyta 2016

 Kto nie lubi wyjazdów nad morze?Przedstawiciele Ruchu 4H z USA ze st. Indiana gościli ponownie w województwie świętokrzyskim. Wizyta klubowiczów 4H i ich opiekunów była możliwa dzięki umowie podpisanej pomiędzy Uniwersytetem Purdue w West Lafayette w st. Indiana a Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. Tradycją jest, że w latach parzystych goście z Indiany przylatują do Polski, delegacja polska odwiedza Indianę w latach nieparzystych.

 


Amerykanie wylądowali 21 czerwca na lotnisku w Krakowie. Amerykańska młodzież pod opieką pedagogów uniwersyteckich: Barb Thurmy i Rogera Scherera, tu rozpoczęła swoją przygodę z Polską. Dla niektórych wyjątkową - szczególnego charakteru nadały jej historie rodzinne, czyli polskie korzenie w przypadku Trevora Deana Pletchera, w którego żyłach płynie krew z rodziny Tomaszewskich.

Kraków – miejsce wyjątkowe na mapie Polski, zachwyciło naszych gości, swą historią i niezwykłym pięknem. Zwiedziliśmy najciekawsze jego miejsca, zapoznaliśmy naszych gości z jego historią, pozwoliliśmy się wczuć w hipnotyczny klimat, spacerowaliśmy nocą. Przez okres dwóch tygodni Amerykanie zwiedzili również wiele miejsc na terenie województwa świętokrzyskiego. W gościnnej gminie Krasocin byli uczestnikami wigilii nocy świętojańskiej czyli tak zwanej Nocy Kupały. Amerykańskie klubowiczki ustrojone w wieńce i kwiaty po raz pierwszy w swoim życiu puszczały wianki na wodę, śpiewały pieśni. Wszyscy byli oczarowani tym poetycznym widowiskiem, choć bardzo zmęczeni, bo poprzedził je intensywny dzień w gminie. Gościł nas wójt Ireneusz Gliściński i w-ce wójt Jacek Sienkiewicz. Zwiedziliśmy najnowszą w województwie bibliotekę publiczną, gdzie spotkaliśmy się min. w-ce dyrekor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Edytą Marcinkowską, z liderami i klubowiczami Klubów 4H z Krasocina, Oleszna, Mieczyna Bukowy i Czostkowa. Byliśmy w tartaku „Olczyk” i zakładach wapienniczych „Lost” Bukowa. Spotkanie z dyrekcją, liderami i klubowiczami 4H w szkole w Bukowie, dostarczyło nam wiele radości, a spotkanie warsztatowo – integracyjne było bardzo ciekawym doświadczeniem.

Wizyta w naszym województwie nie może się odbyć bez udziału grupy amerykańskiej w Dniach Otwartych Drzwi w Modliszewicach, spektakularnym święcie naszego Ośrodka. Tak było i w roku bieżącym. Przyglądano się naszym maszynom i zwierzętom, zapoznawano z rolniczymi nowinkami. Wszystko to odbywało się w scenerii kiermaszu i wielkiej fety rolniczej. Z dużym zainteresowaniem oglądano prace naszych klubowiczów na stoisku 4H, gdzie prezentowały się dokonania klubów 4H z Modliszewic i Stadnickiej Woli. Na chętnych czekały własnoręcznie upieczone przez Klub 4H z Modliszewic pyszne ciasteczka. 27 czerwca po spotkaniu z dyrektorami ŚODR Modliszewice Jarosławem Mostowskim i jego zastępcą Hubertem Żerniakiem, oraz liderkami i klubowiczami Klubów 4H z Rakowa i Niekłania Wielkiego, przyszedł czas na spotkanie ze starostą koneckim Bogdanem Soboniem i członkiem zarządu starostwa powiatowego w Końskich Dorotą Dudą. W trakcie spotkania amerykańscy opiekunowie zwrócili uwagę na pozytywne zmiany, zachodzące w naszym województwie. Ich zdaniem powstało wiele nowych, atrakcyjnych budowli, dróg, a ludzie wydają im się szczęśliwsi. Dużą uwagę poświęcono obecnej sytuacji politycznej na świecie, konfliktom i zamachom terrorystycznym. Tak zwany dzień konecki był również okazją do zwiedzenia Zabytkowego Muzeum w Sielpi i Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Rewizyta grupy amerykańskiej w Polsce to także okazja do „pomieszkania” w polskiej rodzinie goszczącej. Jest to niezwykle ważna część wizyty, na którą nasi goście czekają zawsze z niecierpliwością. Rozlokowani na terenie całego województwa poznają tajniki „naszego domowego” życia. Jest to doskonała okazja do zawiązania ciekawych przyjaźni, wymiany doświadczeń i niecodziennych wrażeń. Pożegnania bywają bardzo trudne. Tak też było i w tym roku. Spotkaliśmy się wszyscy w Zagrodzie Edukacyjnej – siedzibie Klubu 4H Niezapominajki w Ostoi Dworskiej w Leśnicy. Wszyscy czuliśmy, że pewien etap już nieodwracalnie za nami, ale co przed nami……., czas pokaże.

Przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego i Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, włodarzom gmin i miast i gmin, starostom, dyrektorom szkół, tłumaczom, liderom Klubów 4H, rodzinom goszczącym, klubowiczom, wolontariuszom i sponsorom (pragnącym pozostać anonimowymi) składam serdeczne podziękowania za zaangażowanie w przebieg wizyty przedstawicieli Ruchu 4H z USA.

Renata Gos

Galeria: