24 Luty 2018    |    Maciej, Bogusz, Modest

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

IX Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

IX Świętokrzyskie Święto Pszczoły w BałtowieW tym roku IX Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie poświęcone było zyskującej coraz większe zainteresowanie apiterapii. Święto to odbyło się 19-21 sierpnia na terenie bałtowskiego kompleksu turystycznego. Uczestniczyli w nim pszczelarze z całej Polski oraz delegacje z Ukrainy, Węgier i Słowacji. Właściciele pasiek oraz goście mogli przez 3 dni zwiedzać stoiska, na których można było zaopatrzyć się we wszystkie artykuły oraz nowinki dotyczące hodowli pszczół, np. nowoczesny sprzęt, wykonane z różnych tworzyw ule, różne rodzaje miodów, a także kosmetyki wyprodukowane na ich bazie.


Święcie Pszczoły tradycyjnie towarzyszyła konferencja naukowa w Zajeździe „Przystocze”, którą otworzył wójt Bałtowa Andrzej Jabłoński, wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarstwa Mirosław Borowik, prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarstwa Andrzej Dąbrowski oraz prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Ostrowcu Józef Misiura. Tematy konferencji to prozdrowotne walory miodów i pyłku pszczelego – dr Anna Rzepecka-Stojko, nieoceniona rola apiterapeutyków w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych – Jerzy Stojko. Doświadczeniem w zakresie leczenia z wykorzystaniem pszczół i produktów pszczelich podzielili się również wybitni specjaliści w dziedzinie apiterapii, apifitoterapii oraz apitoksynoterapii z ośrodków naukowych na Ukrainie.

Ostatni dzień uroczystości dni Święta Pszczoły był okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych pszczelarzy, wręczono odznaki przyznane przez Polski Związek Pszczelarski. Odznakę PZP otrzymali: Wacław Kołodziejczak, Adam Wojdan, Piotr Frańczak, Paweł Masternak, Kazimierz Staniek, Paweł Płatek, Przemysław Gierczak, Łukasz Wisowski, Paweł Kozłowski i Łukasz Kozłowski.

Obchody Święta Pszczoły uświetniły występy ludowych zespołów śpiewaczych z Bałtowa i okolic.

Nowocień Monika

Galeria: