19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Jabłkobranie w Obrazowie

Jabłkobranie w Obrazowie10 i 11 września 2016 roku w Obrazowie odbyło się Europejskie Święto Jabłka, czyli XVII Jabłkobranie. Święto to miało charakter dożynkowy i było podziękowaniem rolników oraz sadowników za udane zbiory w tym roku. Imprezie towarzyszyło wiele atrakcji. Promowały się tu licznie gminy, stowarzyszenia i firmy z branży rolniczej. Gospodarzem Święta był Wójt oraz Samorząd Gminy Obrazów, a patronat nad nim objęli Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego.


W części obrzędowej święta, zgodnie z wieloletnią tradycją, Koło Gospodyń Wiejskich z Kleczanowa oraz Kapela Wosiów „ośpiewały” wieniec w nieprzypadkowym kształcie jabłka. Nie zabrakło też hymnu Święta Jabłkobrania i przepięknego poloneza, wykonanych przez uczniów Zespołu Szkół w Obrazowie. Starostowie tegorocznego Jabłkobrania Barbara Ciura i Rafał Kędziora przekazali na ręce Wójta Gminy Obrazów Krzysztofa Tworka bochen chleba do sprawiedliwego podziału. W swoim wystąpieniu Wójt podziękował wszystkim rolnikom i sadownikom za ciężką pracę oraz prosił rządzących o podjęcie działań zmierzających do poprawy sytuacji w sadownictwie (trudność zbytu, niskie ceny sprzedaży przy rosnących kosztach produkcji). Do podziękowań i życzeń dołączyli się również licznie przybyli na Święto Jabłka goście, a wśród nich m.in. parlamentarzyści i samorządowcy.

Na placu, na którym odbywała się impreza można było zobaczyć stoiska przygotowane przez gminy, stowarzyszenia i firmy z branży rolnej. Ogrodnicy mogli skorzystać z wielu fachowych porad. Zgromadzeni mieszkańcy i goście mogli jak co roku obejrzeć ekspozycje płodów ogrodniczych, spróbować owoców i potraw regionalnych.

Elżbieta Krempa

Galeria: