22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

XVI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w Końskich

XVI Świętokrzyskie Dożynki Wojewódzkie w KońskichŻniwa w 2016 roku zakończone. Plony zebrane. Przyszedł czas na świętowanie. W niedzielę 4 września 2016 roku rolnikom z województwa świętokrzyskiego podziękowano za ich trud i ciężką pracę oraz plon na XVI Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Końskich. Rozpoczęły się one tuż przed południem przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Końskich, skąd barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do kolegiaty św. Mikołaja. Tu pod przewodnictwem księdza kanonika Andrzeja Zaparta została odprawiona dziekczynna msza święta za tegoroczne plony.


Z kościoła w barwnym i rozśpiewanym pochodzie poświęcony chleb oraz przepiękne korony, symbole trudu i poświęcenia rolników, zostały poniesione na teren parku miejskiego. Tam zgodnie z tradycją starości dożynkowi Joanna Woch z Wólki Wojnowskiej i Michał Matuszczyk prowadzący gospodarstwo rolne w Modliszewicach przekazali bochen chleba wypieczony z tegorocznych plonów marszałkowi Adamowi Jarubasowi, gospodarzowi święta plonów, aby sprawiedliwie go podzielił. Część obrzędową rozpoczęli przywitaniem i przedstawieniem przybyłych gości Burmistrz Miasta i Gminy Krzysztof Obratański oraz Starosta Powiatu Koneckiego Bogdan Soboń.

Zespoły ludowe oraz koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych powiatów zgodnie z tradycją ośpiewały i obtańczyły 12 wieńców dożynkowych.

Podczas dożynek nagrodzono laureatów w konkursach „Piękna i bezpieczna zagroda, przyjazna środowisku” – Jolantę i Piotra Józefowskich, gm. Secemin, powiat włoszczowski i Marzenę i Pawła Tomaszewskich, gm. Ożarów, powiat opatowski oraz „Najlepsze gospodarstwo ekologiczne” – w kategorii Ekologia-środowisko – Ewę Barczyńską z Ciemiętnik, gm. Kluczewsko, w kategorii Ekologiczne gospodarstwo towarowe – Agnieszkę Kobryń-Pietrasiewicz i Jerzego Pietrasiewicza. Rozstrzygnięto również konkurs „Na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Komisja konkursowa zdecydowała, że dzieło z powiatu kieleckiego będzie godnie reprezentowało nasze województwo podczas Krajowych Dożynek Prezydenckich w Spale.

W czasie tego rolniczego święta nie zabrakło prezentacji stoisk firm, które na co dzień współpracują z rolnikami. Tradycyjnie Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach wspólnie z Oddziałem w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze” przygotował okazałą wystawę płodów rolnych i ogrodniczych, przede wszystkim kolekcję zbóż i ziemniaków z własnego pola doświadczalnego oraz wyjątkowo dużą ekspozycję śliw i jabłek. Na stoisku pracownicy prezentowali działalność Ośrodka. Zainteresowanym uczestnikom udzielano niezbędnych porad oraz rozdawano ulotki i broszury informacyjne. Zaznajomić się tu można było również z działalnością Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), której głównym zadaniem jest rozwój działalności innowacyjnej w rolnictwie.

Uroczystościom towarzyszyły liczne występy artystyczne zespołów ludowych.

Kamila Gasińska i Jadwiga Sroka

Galeria:

Zdjęcia: P. Miler