22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Powiatowe Święto Plonów w Łoniowie

Koniec żniw i prac na polach to w Polsce tradycyjny czas dożynek, czyli ludowego święta, które jest dziękczynieniem za zebrane plony. Barwny korowód dożynkowy delegacji wieńcowych wszystkich miast i gmin tworzących powiat sandomierski prowadzony przez orkiestrę oraz poczty sztandarowe rozpoczął w niedzielę 28 sierpnia powiatowo-gminne uroczystości dożynkowe w Łoniowie. Po przemieszczeniu się korowodu do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa w Łoniowie odprawiona została msza święta, w czasie której poświęcone zostały wieńce dożynkowe i chleb z tegorocznych zbiorów.


Po mszy świętej nastąpiły tradycyjne uroczystości dożynkowe, rozpoczęte wystąpieniem starosty sandomierskiego Stanisława Masternaka, który wraz z wójtem Gminy Łoniów przywitał wszystkich gości m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli samorządów, delegacje gmin z wieńcami dożynkowymi, mieszkańców okolicznych gmin, delegacje z Ostroga na Ukrainie oraz Pińska na Białorusi. Dożynki zawsze były okazją do podsumowań i wręczania nagród. Tak stało się również i w tym roku gdzie podsumowana została kolejna edycja konkursu ,,Piękna i bezpieczna zagroda przyjazna środowisku’’, w którym zwyciężyli państwo Jolanta i Mariusz Chmielowie ze Skrzypaczowic w gminie Łoniów. Przerywnik części artystycznej stanowiło ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Po burzliwych obradach komisja konkursowa wybrała wieniec gminy Łoniów, który 4 września będzie reprezentował powiat sandomierski na dożynkach wojewódzkich.

Uroczystościom dożynkowym towarzyszyła także wystawa, na której prezentowały się firmy i organizacje związane z rolnictwem. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana przez pracowników ŚODR w Modliszewicach PZD Sandomierz. Była kolorowa i apetyczna z racji dużej ilości owoców, warzyw, zbóż i kwiatów ułożonych w ciekawą ekspozycje. Zwiedzający chętnie korzystali z praktycznych porad pracowników obecnych na stoisku ŚODR oraz nabyli wydawnictwa naszej firmy. Następnie czas należał do artystów, było wiec już tylko wesoło nie zabrakło muzyki i tańca a całość uzupełniała szeroka gama różnego rodzaju stoisk co dało jarmarczno-świąteczny nastrój.

Monika Bernaś

Galeria: