19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Szacunek dla tradycji i chleba w powiecie kazimierskim

Szacunek dla tradycji i chleba w powiecie kazimierskimW niedzielę 28 sierpnia w Bejscach odbyło się tegoroczne kazimierskie Święto Plonów. Uroczystości zainaugurowała Msza św. dziękczynna w kościele parafialnym pw. Świętego Mikołaja, którą koncelebrowało trzech księży pod przewodnictwem dziekana dekanatu skalbmierskiego ks. kan. Mariana Fatygi. Korowód dożynkowy prowadzony przez orkiestrę dęta pod batutą Radosława Kornasia przemaszerował następnie do amfiteatru, gdzie licznie zgromadzeni goście uczestniczyli w części obrzędowej dożynek powiatowych.


Po wysłuchaniu pieśni o Bejscach w wykonaniu miejscowej młodzieży oraz hymnu narodowego, rozpoczęto staropolski obrzęd. Starostowie dożynek – Marzena Głowacz z Piotrkowic i Mariusz Celuch z Zięblic – wnieśli na scenę amfiteatru dorodne bochny chleba wypieczonego z mąki z tegorocznych zbiorów, które wręczyli gospodarzowi dożynek – Staroście Kazimierskiemu Janowi Nowakowi, Marszałkowi Województwa Świętokrzyskiego Adamowi Jarubasowi i wójtowi gminy Bejsce Józefowi Zuwale z prośbą o sprawiedliwe dzielenie, by chleba wystarczyło dla wszystkich. Następnie starostowie i samorządowcy kroili chleb i częstowali nim wszystkich zgromadzonych.

W swym wystąpieniu starosta Jan Nowak, nawiązując do tradycji Święta Plonów powiedział m.in. „Od wieków, wzorem naszych przodków dziękujemy rolnikom za ich wierne trwanie w rolniczym trudzie, w tej szczególnej służbie żywicieli narodu. Ta prastara uroczystość kończąca żniwa jest bardzo głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze – w kulturze polskiej wsi. Jakże zmieniła się polska wieś, a idea tego święta pozostała. To jest dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i dla chleba”. Głos zabierali także zaproszeni goście.

W części obrzędowej na scenie prezentowane były pięknie uwite wieńce, a gospodynie (i gospodarze) w dowcipnych słowach „ośpiewywały” swe arcydzieła sztuki ludowej. Przed sceną ustawiono 5 wieńców reprezentujących 5 gmin powiatu, zaś obok wieńce ze wszystkich sołectw gminy Bejsce. Komisja najwyżej oceniła wieniec z Czyżowic, reprezentujący na dożynkach powiatowych gminę Bejsce. Oznacza to, że będzie on reprezentował powiat kazimierski na dożynkach wojewódzkich. Rozstrzygnięto też konkurs Piękna i Bezpieczna Zagroda 2016, w którym główny laur przypadł Aleksandrze i Dariuszowi Piotrowskim z Ciuślic – gmina Czarnocin. Dyplomy laureatom wręczył starosta Jan Nowak.

Występy artystyczne rozpoczęły na ludowo Gabułtowianki, następnie zaprezentowały się zespoły Sami Swoi i Bejscowianie. Na zakończenie w programie „Wehikuł czasu” przypomniano znane przeboje lat 80. i 90. ubiegłego wieku.

Gościem honorowym niedzielnej imprezy był eurodeputowany Czesław Siekierski. W dożynkach uczestniczyli również włodarze wszystkich gmin powiatu kazimierskiego, Zarząd Powiatu i radni, wiceprzewodniczący sejmiku wojewódzkiego Tadeusz Kowalczyk, przedstawiciel wojewody świętokrzyskiego, księża, dyrektorzy instytucji powiatowych i rolniczych, służby mundurowe.

Do podniosłego nastroju Święta Plonów dostroiła się także aura. Było słonecznie i ciepło. Dopiero po zapadnięciu zmroku zrobiło się chłodniej i ruszyła tradycyjna zabawa ludowa.

Karolina Leśniowska


Galeria:


Zdjęcia: Zdzisław Pilarski