22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

SIR na XVI Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Końskich

SIR na XVI Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w KońskichŻniwa w 2016 roku już zakończone. Wszystkie plony zebrane. Przyszedł czas na świętowanie. W niedzielę 4 września 2016 roku rolnikom z województwa świętokrzyskiego podziękowano za ich trud i ciężką pracę oraz plon na XVI Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich w Końskich. Święto o tak rozległym zasięgu było doskonałą okazją, aby zaznajomić rolników oraz gości z całego województwa z działalnością naszej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).


Dożynki rozpoczęły się przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Końskich, skąd barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta do kolegiaty św. Mikołaja, gdzie została odprawiona msza święta dziękczynna za tegoroczne plony. Z kościoła w barwnym i rozśpiewanym pochodzie poświęcony chleb oraz przepiękne korony poniesione zostały na teren parku miejskiego. Tam zgodnie z tradycją starości dożynkowi Joanna Woch i Michał Matuszczyk przekazali bochen chleba, wypieczony z tegorocznych plonów marszałkowi Adamowi Jarubasowi, aby sprawiedliwie go podzielił. Część obrzędową rozpoczęli przywitaniem i przedstawieniem przybyłych gości Burmistrz Miasta i Gminy Krzysztof Obratański oraz Starosta Powiatu Koneckiego Bogdan Soboń. Zespoły ludowe oraz koła Gospodyń Wiejskich z poszczególnych powiatów zgodnie z tradycją ośpiewały i obtańczyły 12 wieńców dożynkowych.


W czasie tego rolniczego święta nie zabrakło prezentacji stoisk firm, które na co dzień współpracują z rolnikami. Obok tak wielu wystawców znalazło się również stoisko promocyjno-informacyjne naszej Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Choć już od początku roku prowadzona jest jej promocja w całej Polsce, to jednak wielu rolników nadal słyszała o niej pierwszy raz. Zaowocowało to dużym zainteresowaniem naszego stoiska – rolnicy dopytywali czym jest Sieć i jaki jest jej cel, jak funkcjonuje, co oferuje swoim partnerom, a także ochoczo deklarowali chęć współpracy – zarówno przy jej rozwoju, jak i wdrażaniu innowacji, zdobywaniu wiedzy na ich temat oraz udziału w szkoleniach dotyczących dobrych praktyk innowacyjnych. Każdy zainteresowany otrzymywał ulotkę informacyjną, a bardziej zainteresowani już zapowiedzieli się z wizytą w naszym Ośrodku w celu zdobycia bardziej szczegółowych informacji. Jak zgodnie zaobserwowaliśmy – rolnicy z naszego województwa są żywo zainteresowani zdobywaniem wiedzy oraz poznawaniem i wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań w swoich gospodarstwach.

Tradycyjnie Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach wspólnie z Oddziałem w Sandomierzu „Centrum Ogrodnicze” przygotował okazałą wystawę płodów rolnych i ogrodniczych, przede wszystkim kolekcję zbóż i ziemniaków z własnego pola doświadczalnego oraz wyjątkowo dużą ekspozycję śliw i jabłek.

Uroczystościom towarzyszyły liczne występy artystyczne zespołów ludowych.

Jarosław Nowak
Koordynator SIR

Galeria:

Zdjęcia: Paweł MIler