18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Obrzędy jesienne w dawnej wsi z TVP Kielce w Ostoi Dworskiej…

A zaczęło się od wspólnej pracy w polu… Obrzędy jesienne w dawnej wsi z TVP Kielce w Ostoi Dworskiej…Kalendarz świąt i obrzędów polskich jest bardzo bogaty. Dotyczy różnych dziedzin życia naszej małej ojczyzny. Najważniejsze z nich można ująć w dwóch grupach związanych z obrzędowością rodzinną oraz obrzędami dorocznymi obchodzonymi cyklicznie w następujących po sobie porach roku. Pod koniec września następuje koniec lata i początek jesieni, czyli tak zwana równonoc jesienna. Zwyczaje i obrzędy w dawnej wsi były mocno związane przypadającymi po sobie porami roku, powiązane ze świętami kościelnymi przeplatane z dawnymi zwyczajami i obrzędami. 


Dla naszych dziadków jasne było, że czas równowagi między dniem a nocą to moment żeby wyrazić swoją wdzięczność za każdą dobrą rzecz, którą przyniosły plony jesienne. Wierzono, że po dniu Św. Marcina wszystko zapada w sen i ziemia rozpoczyna swój kilkumiesięczny odpoczynek, by wiosną znowu odżyć. Od wieków mieszkańcy wsi dziękowali matce ziemi, która obrodziła zbożami, warzywami, owocami, dzięki którym mogli przetrwać w okresie zimowym. Wspólnie zabierali się do pracy w polu, w ogrodzie, w sadzie wykonując wykopki ziemniaków, warzyw, zbioru owoców, międlenia lnu oraz tarciu wełny. Dokładali wszelkich starań, aby jak najlepiej przygotować się i zabezpieczyć na nadchodzącą zimę, poprzez przygotowanie przetworów domowych z wykorzystywaniem wszelakich owoców i warzyw przez smażenie powideł, czy kiszenie kapusty w dębowych beczkach itp. Właściwie można powiedzieć, że okres od września do listopada był takim jakby czasem przejściowym między latem a zimą, czas ten, trzeba było wykorzystać sto procent od świtu aż po noc. Przy każdej takiej wykonywanej ciężkiej pracy towarzyszyły wesołe opowieści i przyśpiewki. Jednak zagłębiając się bardziej w historię i babcine opowieści, można wysnuć wniosek, iż potrafili umilić sobie pracę do takiego stopnia, że stawała się ona swego rodzaju rozrywką. Domownicy, sąsiedzi i krewni wspólnie pomagali przy wszelkich pracach polowych, przy zbiorze ostatnich plonów, wiedząc, że po ukończonych pracach, gospodarz odwdzięczy się sytym posiłkiem i taneczną biesiadą.

Wzbogacając wiedzę o regionie, zgodnie z hasłem Klubów 4H „Uczyć się działając”, z inicjatywy Grzegorza Szymańskiego, gospodarza Ostoi Dworskiej, 13 października 2016 r. odbyło się spotkanie w zagrodzie edukacyjnej Ostoja Dworska z TVP Kielce, dokumentujące wybrane aspekty kultury ludowej, dotyczące różnych dziedzin życia naszej małej ojczyzny mające na celu ukazanie jak w odległych czasach mieszkańcy wsi pracowali i przygotowali się do Zimy, tzw. wykopki ziemniaków i kiszenie kapusty. Realizacja reportażu przez TVP Kielce odbyła się przy współudziale Zespołu Pieśni i Tańca z Domu Kultury w Małogoszczu, zagrody edukacyjnej Ostoja Dworska Grzegorza Szymańskiego i Klubu Edukacyjnego 4H Niezapominajka z Ostoi Dworskiej. Ponadto zdjęcia reportażowe powstawały w Izbie Regionalnej w Gościnie u Chłopa Świętokrzyskiego w Leśnicy, w obrębie wzniesienia Kościółek w pasmie Przedborsko Małogoskim oraz przy 150-letniej piwnicy mieszczącej się w miejscowości Cieśle.

Szukamy pozytywnego wytchnienia oraz wypoczynku edukacyjnego w budzeniu szacunku dla dziedzictwa kulturowego „małej ojczyzny”, to bez wątpienia kultywowanie dawnych tradycji, w kształtowaniu umiejętności służących zdobywaniu wiedzy, gdzie w sposób przyjazny wprowadzamy uczestników w świat dawnej i współczesnej wsi. A Nasze co miesięczne Żywe Pokazy z Życia Dawnej Wsi, w trakcie których można w niezwykły i aktywny sposób zobaczyć oraz wyrobić sobie umiejętności uważnego obserwowania i odczytywania śladów historii, a przede wszystkim zapoznania się z najcenniejszymi zasobami historyczno-kulturowymi i walorami przyrodniczymi krajobrazu kulturowego, uwzględnieniem miejsc, wydarzeń i ludzi mających istotny wpływ na powstanie i rozwój naszej małej ojczyzny.

Zapraszamy do odwiedzin i udziału w naszych działaniach.

Grzegorz Szymański
Ostoja Dworska

Galeria: