21 Luty 2018    |    Eleonora, Feliks, Kiejstus

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Z kart kalendarza… miniony rok w klubie 4H w Stadnickiej Woli

Z kart kalendarza… miniony rok w klubie 4H w Stadnickiej WoliOstatni rok był dla nas kontynuacją wcześniej podjętych działań, najczęściej o charakterze artystycznym. Przygotowania do jubileuszu klubów 4H, który obchodzony był w ubiegłym roku, zmobilizowały nas do wymyślenia, po prawie 10 latach działalności, nazwy dla naszego szkolnego klubu. W drodze głosowania wybraliśmy ją i teraz jesteśmy „Pozytywnie zakręceni”.
Dzięki ogłoszonemu konkursowi „Projekt, pomysł, inspiracja – nasz koszulka Klubu 4H” zaprojektowaliśmy dla nas kolorowy, wesoły t-shirt, przy którego wykonaniu doskonale się bawiliśmy.

Prace na projektem koszulki

Nasza koszulka


Wzięliśmy udział w corocznej akcji „Sprzątania Świata”. Bardzo dokładnie, ku uciesze mieszkańców, posprzątaliśmy najbliższe okolice szkoły. Ciężką pracę wynagrodziliśmy sobie organizacją ogniska i pieczonymi kiełbaskami.


Pamiętamy o bohaterach Ziemi Koneckiej. Cyklicznie chodzimy na konecki cmentarz, by w czasie spaceru zapalić znicze w miejscach pamięci narodowej, a przy Pomniku Partyzantów oddać chwilą ciszy i krótką modlitwą hołd poległym żołnierzom.

Przy Pomniku Partyzantów


Hołd poległym żołnierzom


Jesienią pojechaliśmy do Parku Etnograficznego w Tokarni. Zwiedzanie połączyliśmy z plenerem fotograficznym. Koszty wyjazdu pokryliśmy wykorzystując nagrodę pieniężną otrzymaną we wcześniejszych konkursach klubów 4H. Przy pięknej, słonecznej pogodzie podziwialiśmy i fotografowaliśmy dawne zabytki architektury świętokrzyskiej, wnętrza budynków, detale architektoniczne. Niezwykle ciekawymi modelami okazały się zwierzęta hodowane w jednym z zabytkowych gospodarstw. Jednym z realizowanych tematów był również portret na tle architektury. W Parku Etnograficznym obejrzeliśmy wystawę zabytkowych pojazdów, wystawę dawnych strojów typowych dla przedstawicieli różnych zawodów i wystawę czarno-białych fotografii pana Pawła Pierścińskiego. Po kilku godzinach spaceru i pracy plenerowej, wszyscy chętnie usiedliśmy w zabytkowej karczmie na smaczne jedzonko. Był to również czas na podsumowanie tego, co w czasie wyjazdu udało się zobaczyć, zrobić i uwiecznić na fotografiach. Po powrocie do szkoły dokonaliśmy selekcji wykonanych zdjęć i w szkolnej galerii „Na Piętrze” zorganizowaliśmy wystawę poplenerową.


W czasie ferii zimowych uczestniczyliśmy w zajęciach „Dekoracje do domu i ogrodu” prowadzonych przez Halinę Szymańską ze Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach. Poznawaliśmy sposoby formowania krepiny, tak, by wyczarować z niej przeróżne dekoracje kwiatowe, które można wykorzystać jako elementy większych aranżacji bądź do stworzenia kolorowych bukietów. Oprócz bukietów, które zostały stworzone wspólnie i zostały na pamiątkę w szkole, wykonaliśmy pojedyncze przestrzenne formy, które mogliśmy zabrać do domu.
Systematycznie uczestniczyliśmy w wernisażach wystaw i spotkaniach z artystami w koneckich galeriach. Byliśmy obecni m.in. na wernisażu prac „Przenikające wymiary – rysunek” Katarzyny Ziołowicz, „Pod powierzchnią tworzywa” Michała Poręby, „Niech wiatr cerkiewny gra” Małgorzaty Radziejowskiej i Janusza Skórskiego, benefisie Marzeny Kądzieli. Dla klubowiczów takie wydarzenia okazały się doskonałą okazją do bezpośredniego kontaktu ze sztuką i do rozmów z autorami prac, co dzieci robią coraz chętniej.


Przez cały czas zbieraliśmy plastikowe nakrętki w ramach akcji „Misiek Zdzisiek zbiera nakrętki”. Zgromadziliśmy w sumie kilkanaście dużych plastikowych worków, które przewieźliśmy do wyznaczonego punktu przy Urzędzie Miasta i Gminy Końskie.


Przed Świętami Bożego Narodzenia włączyliśmy w organizowaną przez I LO w Końskich akcję „Mikołaj dla każdego” przekazując na nią prace i ozdoby świąteczne. Swoje prace plastyczne wykonane w technice pasteli przekazała również opiekunka klubu Justyna Soja-Sadowska. Po zakończonym koncercie charytatywnym w podziękowaniu za pomoc otrzymaliśmy sanki, które przydają się w czasie zabaw na śniegu.

Przed Świętami Wielkanocnymi włączyliśmy się w akcję charytatywną organizowaną na rzecz chorej Magdaleny Jaworskiej. Wykonaliśmy i przekazaliśmy na kiermasz organizowany w Rogowie kilkadziesiąt świątecznych ozdób. W akcję włączyliśmy się już po raz drugi.

Wiosną odwiedziliśmy Zespół Klasztorny na Świętym Krzyżu i Park Miniatur w Krajnie, w którym mogliśmy zobaczyć zabytki architektury z różnych zakątków świata wykonane w pomniejszeniu. Odwiedziliśmy również ruiny zamku w Chęcinach.


Nasi klubowicze systematycznie brali udział w różnego rodzaju konkursach o charakterze artystycznym. Ogromnym sukcesem zakończył się konkurs ogólnopolski „Niepodległa. Tradycja w zderzeniu ze współczesnością”. Dwie klubowiczki Karolina Stolarczyk i Wiktoria Jakubowska przygotowały w jego ramach prace literacko-plastyczne w formie albumów dotyczące obchodów Święta Niepodległości w Końskich. Wsparciem był dla nich kpt. Jerzy Łabętowicz, który udzielał dziewczynom wywiadu i wspierał zdjęciami. Karolina w konkursie zajęła miejsce I, a Wiktoria miejsce III.


Karolina Stolarczyk i Wiktoria Jakubowska oraz kpt. Jerzy Łabętowicz

Klaudia Kosmal została laureatką wojewódzkiego konkursu „Piękno ukryte w szkle”. Weronika Dębowska, Kamila Strychalska i Wiktoria Myśliwa zdobyły nagrody główne w regionalnym konkursie plastycznym „Plakat ekologiczny promujący segregację odpadów”. Weronika i Kamila zostały również laureatkami półfinału ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Ziemia w okowach lodu”. Nagrody otrzymały w szkole z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Końskie Krzysztofa Obratańskiego.

Nagroda dla Kamili Strychalskej
w konkursie plastycznym „Plakat ekologiczny promujący segregację odpadów”


Nagroda dla Wiktorii Myśliwej 
w konkursie plastycznym „Plakat ekologiczny promujący segregację odpadów”


Laureaci konkursu plastycznego „Plakat ekologiczny promujący segregację odpadów”


Weronika i Kamila jako laureatki
półfinału ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Ziemia w okowach lodu”

Nina Pergoł zajęła II miejsce w gminnym konkursie „Dbam o czyste powietrze”


Aktywnie odpowiedzieliśmy na ogłoszoną przez KRUS kolejną edycję konkursu plastycznego „Bezpiecznie na wsi – niebezpieczne atrakcje wakacje” wykonując prace nawiązujące do tematu. Wykonanie zadania poprzedziło spotkanie w auli szkolnej z inspektorem KRUS, p. Sławomirem Cieślakiem, który opowiedział nam o zagrożeniach w gospodarstwie rolnym i wynikających z uczestnictwa w niebezpiecznych zabawach. Na etapie powiatowym I miejsce zajęła Julia Wąsik, III miejsce Wiktoria Myśliwa. Nagrody rzeczowe, wręczyli im w obecności dyrektora szkoły przedstawiciele KRUS Oddział Końskie. Prace Julii i Wiktorii zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego konkursu. Otrzymały za swoje prace wyróżnienia, a w nagrodę dyplomy i zestawy sprzętu turystycznego.


Wszystkie działania sprawiają nam dużo radości. Rozwijając swoje pasje i zainteresowania doskonale się bawimy, dzięki czemu, to, co robimy, staje się dla nas czystą przyjemnością.

Justyna Soja-Sadowska