18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Plebiscyt "Rolnik Roku 2016" rozstrzygnięty

Plebiscyt "Rolnik Roku 2016" rozstrzygnięty 4 listopada br. mieliśmy okazję poznać najlepszych rolników, gospodarzy i gospodynie w Świętokrzyskiem. Najlepszych, gdyż wszyscy oni byli laureatami trzech plebiscytów, których organizatorem była redakcja Echa Dnia. „Rolnik Roku 2016”, „Agrobiznes 2016” oraz „Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich 2016”, bo o nich mowa, rozstrzygnięte zostały zarówno na etapie powiatowym, jak i na etapie wojewódzkim, w którym wyłoniono tych „najlepszych z najlepszych”. Plebiscyty pozwoliły zaprezentować sylwetki osób, które dzięki ciężkiej pracy, prowadzą swoje działalności na obszarach wiejskich na najwyższym poziomie. Uroczyste wyłonienie zwycięzców i wyręczenie nagród odbyło się podczas gali finałowej na Targach Kielce. 

 


Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek

Europoseł Czesław Siekierski


„Agrobiznes 2016”

W tym konkursie na poziomie wojewódzkim przyznano dwa zwycięskie tytuły w dwóch kategoriach. W kategorii „Gospodarstwo Agroturystyczne 2016” zwyciężył „Dworek pod lipą” prowadzony przez Helenę i Jerzego Lisów w Nowych Kotlicach w gminie Sobków w powicie jędrzejowskim. Drugie miejsce w tej kategorii zdobyła „Kuźnia”, prowadzona przez Elżbietę Kot w Nowej Hucie w gminie Raków, zaś trzecie Oaza Łukasza Majchra w Elżbiecinie koło Buska-Zdroju.

W kategorii „Produkcja 2016” zwyciężyło Gospodarstwo rybackie i pensjonat "Jesionowy Dworek", należące do Teresy i Grzegorza Wójcickich, mieszczące się w Kotkach Budach koło Buska Zdroju, które wyspecjalizowało się w produkcji karpia, amura, tołpyg, karasi i szczupaków. Drugie miejsce zajął Marek Kędziora i jego "Ubój i przetwórstwo mięsno-wędliniarskie" z Opatowa, trzecie Gospodarstwo Stawy, prowadzone przez Piotra Suchonia w gminie Imielno, w powiecie jędrzejowskim.


Złota dziesiątka zwycięzców plebiscytu „Agrobiznes 2016” w kategorii „Gospodarstwo Agroturystyczne 2016”

Złota dziesiątka zwycięzców plebiscytu „Agrobiznes 2016” w kategorii „Produkcja 2016”


„Rolnik Roku 2016”

Tytuł Rolnika Roku 2016 zdobył Roman Popis z Obic koło Kielc, który wraz z żoną Beatą prowadzi gospodarstwo o powierzchni 150 hektarów wyspecjalizowane w hodowli bydła opasowego. Gospodarz ciągle rozwija swoją działalności. Największe zmiany zaszły wciągu ostatnich 3 lat, gdy rolnik zwiększył areał z 30 hektarów do 150 i postawił na hodowlę bydła opasowego. Obecnie nowoczesna obora mieści ponad 60 sztuk była, a w całej produkcji gospodarze wykorzystują najnowsze technologie i maszyny.

Zdobywcą drugiego miejsca był Dominik Druch z Górek, w gminie Wiślica, w powiecie buskim, właściciel jednego z największych w kraju gospodarstw rybackich, zaś zdobywcą trzeciego miejsca Zbigniewa Radosza.Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w plebiscycie „Rolnik Roku 2016”


Złota dziesiątka zwycięzców plebiscytu „Rolnik Roku 2016”


Zwycięzcy plebiscytu "Rolnik Roku 2016" w kategoriach:

 • Sadowniczo-warzywnicza: Krzysztof Marzecki
 • Zwierzęca: Zbigniew Radosz
 • Roślinna: Zdzisław Sobczyk
 • Ekologiczna: Piotr Stolicki

Zwycięzcy plebiscytu "Rolnik Roku 2016" w kategoriach sadowniczo-warzywniczej, zwierzęcej, roślinnej i ekologicznej


„Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich 2016”

Zwyciężczyniami tego plebiscytu zostały panie ze Stowarzyszenia Kobiet Ambitnych w Bilczy w gminie Obrazów w powiecie sandomierskim. Wszystkie członkinie wkładają wiele serca w działalność Stowarzyszenia. Starają się zauważać potrzeby mieszkańców, także przekształcać tereny zaniedbane w użyteczne. Ponadto podejmują wiele inicjatyw na rzecz dobra i rozwoju swojej gminy. Drugie miejsce na wojewódzkim podium zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Michałów w powiecie pińczowskim, trzecie zaś Koło Gospodyń Wiejskich w Stawiszycach, także w powiecie pińczowskim.


Przedstawicielki zwycięskiego Stowarzyszenia Kobiet Ambitnych w Bilczy
w plebiscycie „Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich 2016”


Złota dziesiątka zwycięzców plebiscytu „Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich 2016”


Galeria:


Tekst i zdjęcia: Michał Kowalczyk