19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Z krasocińskim pozdrowieniem…

W połowie września klub 4H ART TEAM rozpoczął swoją działalność od ogniska integracyjnego w okolicach ruin kościoła św. Michała. Pogoda była wspaniała, wszystkim dopisywał dobry humor, więc dzień upłynął wszystkim w doborowej atmosferze. W drodze do ruin kościoła podziwialiśmy piękne krajobrazy w naszej gminie oraz rozpoznawaliśmy otaczające nas rośliny. 21 września wyruszyliśmy na podbój Sandomierza. 


Celem wycieczki było odkrywanie piękna ojczystego kraju poprzez poznawanie polskich miast i regionu Kielecczyzny – historii, tradycji, kultury. Innym z założeń było również upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży form aktywnego wypoczynku. 
Trasa zwiedzania objęła: Podziemną Trasę Turystyczną, Bramę Opatowską, Rynek, Stare Miasto, Zbrojownię rycerską, Ucho igielne oraz Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. Pierwsze kroki skierowaliśmy do podziemi kościoła św. Józefa, gdzie w skupieniu przy trumnie Teresy Izabeli Morsztynówny, córki wojewody sandomierskiego z Chorzelowa pomodliliśmy się w różnych intencjach. Następnie udaliśmy się do Podziemnej Trasy Turystycznej, która stanowi system XIV i XV wiecznych piwnic. W nich sandomierscy kupcy składowali towary. Lochy owiane są niesamowitymi legendami. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się Zbrojownia rycerska gdzie doszło do spotkania ze średniowiecznym rycerzem, który z humorem opowiedział dzieje miasta podpierając się treścią najbardziej znanej legendy o Halinie Krępiance. To ona zwabiła Tatarów do podziemi. Opowiedziała im przekonywującą historię, że zna sekretną drogę prowadzącą pod sam rynek. Mongołowie dali się zwieść i zginęli, ponieważ Sandomierzanie zasypali wejście. Niestety Halina zginęła razem z nimi. Uczniowie mogli tam zobaczyć zbrojownię i salę tortur, usłyszeć, ciekawostki na temat różnych rodzajów broni, zbroi, jak również poznać szczegóły mody średniowiecznej. Całe spotkanie było otoczone zgiełkiem śmiechu i zabawnej konwersacji.

Po krótkiej lekcji historii poszliśmy na Bramę Opatowską, która pełniła funkcję wjazdu do Sandomierza. Była częścią murów obronnych zbudowanych przez Kazimierza Wielkiego. Osiągała wysokość trzydziestu trzech metrów. Spacerowaliśmy po rynku, podziwiając zabytki, płosząc gołębie i dyskutując o miejscach, w których został kręcony "Ojciec Mateusz".

Kolejną atrakcją był Wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. Miał długość około 500 m i wysokość do 10 m. Zbocza wąwozu były bardzo strome i piaszczyste. Nazwa wzięła się od Królowej Jadwigi, ponieważ często odwiedzała ona Sandomierz, aby się pomodlić.

Ostatnim punktem programu był rejs statkiem po Wiśle, podczas którego uczestnicy wycieczki mogli podziwiać przepiękną panoramę miasta. Była to świetna okazja do robienia zdjęć. Oczywiście nie mogło zabraknąć przerwy na posiłek, tym razem większość skusiła się na słodkie gofry. Wspaniałym przewodnikiem po Sandomierzu był dyrektor naszej szkoły pan Krzysztof Jasiowski.

Nasze spotkania klubowe owocują różnymi pracami plastycznymi, dekoracyjnymi. Ostatnio wykonywaliśmy zakładki do książek dla naszych belfrów z okazji ich święta. Pod koniec października kilku naszych klubowiczów brało udział w polsko-estońskiej wymianie międzynarodowej młodzieży. Projekt realizowany był przez włoszczowską Fundację Żółta Owca, dzięki dotacji z programu Erasmus+. W trakcie wymiany młodzież uczestniczyła w warsztatach tanecznych (breakdance), pisała własne wiersze, malowała oraz mogła sprawdzić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego w praktyce.

Beata Bartosik

Galeria: