18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

I Świętokrzyskie Forum Hodowców Bydła Mlecznego w Sielpi


I Świętokrzyskie Forum Hodowców Bydła Mlecznego w SielpiW dniach 26-27 listopada 2016 roku w Ośrodku Wczasowym ŁUCZNIK w Sielpi Wielkiej odbyła się konferencja pt. „I Świętokrzyskie Forum Hodowców Bydła Mlecznego”. Zorganizowana została ona w ramach operacji "Innowacyjne działania możliwe do zastosowania w celu poprawy dobrostanu krów mlecznych oraz sytuacji ekonomicznej osób związanych z branżą produkcji mleka w województwie świętokrzyskim" w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).


Wykładowcami podczas Forum byli uznani w środowisku hodowców bydła mlecznego naukowcy i praktycy. Dr inż. Zbigniew Lach z Ośrodka Hodowli Zarodowej w Osięcinach przedstawił „Innowacyjne spojrzenie na rozród bydła mlecznego w kontekście organizacji żywienia”, zaś dr hab. inż. Krzysztof Słoniewski z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka omówił „Innowacje wdrażane na rzecz postępu hodowlanego oraz produkcyjnego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka”. Kolejnym tematem była „Selekcja genomowa”, o której mówił mgr inż. Tomasz Prawica z ŚODR Modliszewice. Korzyści ze współpracy Siecią na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR), jej działalność i cele, omówił Artur Płyta z ŚODR Modliszewice, który przez dwa dni moderował również dyskusję o żywieniu krów mlecznych i jałówek, organizacji bazy paszowej oraz dobrostanu bydła. Tematykę odchowu cieląt przedstawiła Danuta Chabior z PZD Jędrzejów. 

Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie – wzięło w niej udział ok. 100 uczestników, wśród nich hodowcy bydła mlecznego, doradcy, przedstawiciele związków branżowych oraz firm związanych z branżą mleczarską. Przeprowadzone w trakcie konferencji wykłady i dyskusje były doskonałą okazją do podniesienia wiedzy uczestników, wymiany doświadczeń oraz informacji na temat problemów, jakie napotykają hodowcy bydła mlecznego w województwie świętokrzyskim. Dzięki uprzejmości OSM Końskie oraz OSM Ostrowiec Świętokrzyski uczestnicy konferencji mieli również okazję do degustacji wyprodukowanych przez te firmy przetworów mlecznych.


Małgorzata Duda

Galeria:

 


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Projekt realizowany przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.