18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

IV Ogólnopolski Zlot Zagród Edukacyjnych

IV Ogólnopolski Zlot Zagród EdukacyjnychW dniach 16-18 listopada 2016 r. przedstawiciele zagród edukacyjnych z województwa świętokrzyskiego uczestniczyli w IV Ogólnopolskim Zlocie Zagród Edukacyjnych, który odbył się ramach konferencji pn. „Wdrażanie innowacyjnych działań rolniczych przez członków Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych” w Dąbrowie Górniczej. Organizatorem wydarzenia było Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie we współpracy ze Śląskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.


Konferencja zrealizowana została w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Miała na celu rozwój Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych w Polsce, zwiększenie zaangażowania w działania w ramach SIR poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń oraz promowanie innowacyjnego podejścia do działalności rolniczej, realizowanej przez członków Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Wzięło w niej udział ponad 250 uczestników, w tym członkowie Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych, rolnicy, przedsiębiorcy, przedstawiciele jednostek naukowych i instytucji działających na rzecz rolnictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Centrum Doradztwa Rolniczego.


Program obejmował warsztaty pn. „Tworzenie i funkcjonowanie sieci kontaktów na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich”, 5 wyjazdów studyjnych do zagród z terenu województwa śląskiego będących przykładami realizacji innowacyjnych aktywności rolniczych na obszarach wiejskich. Wśród odwiedzonych miejsc były: Zagroda Edukacyjna „Pod Skałką” w Przybynowie, Zagroda Edukacyjna "STEFANÓWKA" w Nowej Szarlejce k. Częstochowy, Zagroda Edukacyjna JuRajska Spiżarnia w Białej Wielkiej k/ Lelowa, Zagroda edukacyjna „Ogród Wyobraźni” w Woli Libertowskiej. Przeprowadzone zostały również zajęcia w grupach pn. „Kiermasz innowacji’ podczas, których uczestnicy zapoznali się z przykładami innowacyjnych praktyk w działalności rolniczej.

Zlot Zagród Edukacyjnych to bardzo ważne wydarzenie. Członkowie Sieci mogą skorzystać z fachowej porady, doskonalić swoje umiejętności prowadzenia zajęć, a co najważniejsze – wymienić się doświadczeniami.

Anna Michalska

Galeria: