19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

W Pacanowie „kuto” wiedzę o kozach


W Pacanowie „kuto” wiedzę o kozach2 i 3 grudnia w Pacanowie odbyła się konferencja skierowana do osób zainteresowanych zagadnieniami związanymi z chowem i hodowlą kóz z województw świętokrzyskiego oraz małopolskiego. Została ona zrealizowana w ramach operacji „Innowacyjne postrzeganie hodowli kóz w warunkach Europy południowo-wschodniej wzorem innych krajów europejskich” w ramach Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Prelegentami byli specjaliści z zakresu hodowli kóz z Polski i Czech. W konferencji wzięło udział 50 osób, a tematem zainteresowała się również Telewizja Polska.


Uczestników konferencji, w imieniu dyrekcji ŚODR w Modliszewicach, przywitała p.o. kierownika działu produkcji zwierzęcej Grażyna Bukowska. Na temat wdrażania innowacji i możliwości wspierania tych działań mówił specjalista Artur Płyta (ŚODR), podkreślając znaczenie transferu wiedzy dla rozwoju tej branży. Pierwszy zaproszony wykładowca, dr hab. inż. Maciej Murawski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przybliżył rasy kóz występujących na terenach naszego kraju. W kolejnym wykładzie dr Murawski podkreślał potrzebę opracowania nowego programu hodowlanego oraz powrotu do powszechnej kontroli użytkowości mlecznej kóz. Bardzo duże zainteresowanie wzbudziły wykłady doświadczonego hodowcy oraz doktora nauk weterynaryjnych Lukasa Hlubka, właściciela Kozi Ferm Krmelin w Czechach. Hodowca w pierwszym wykładzie omawiał innowacyjne podejście do organizacji fermy na przykładzie własnego gospodarstwa. Jego stado powstało trzy lata temu na bazie sprowadzonych z Francji 300 kóz rasy saaneńskiej. Dziś stado to liczy 880 kóz. Warto nadmienić, że wszystkie pasze skarmiane w gospodarstwie dr Hlubka pochodzą z zakupu. Prelegent w kolejnej części omawiał zagadnienia związane z odchowem koźląt. Zagadnienia związane z żywieniem wysokoprodukcyjnych kóz w laktacji omówił Mariusz Dobies z Trouw Nutrition. Pierwszy dzień zakończył się uroczystą kolacją oraz degustacją kozich produktów przetwórstwa mlecznego.

W drugim dniu spotkanie rozpoczął Artur Płyta, podpowiadając uczestnikom gdzie najwięcej można uzyskać funduszy „europejskich” prowadząc chów czy hodowlę kóz mlecznych. Bardzo ciekawy wykład na temat organizacji rozrodu przedstawił Mateusz Wojdas, polski lekarz weterynarii pracujący na Kozi Ferm Krmelin w Czechach. W kolejnej części konferencji dr Hlubek omawiał zagadnienia związane z dobrostanem kóz oraz chorobami tych zwierząt występującymi w naszym kraju i na świecie, które mogą stanowić zagrożenie dla stabilności w hodowli kóz.

Przedstawione wykłady wzbudziła olbrzymie zainteresowanie wśród uczestników konferencji. Dużo dyskutowano na temat przyszłości koziarstwa w Polsce oraz o potrzebie powołania ogólnopolskiego stowarzyszenia hodowców kóz. 

Kolejnym punktem operacji „Innowacyjne postrzeganie hodowli kóz w warunkach Europy południowo-wschodniej wzorem innych krajów europejskich” będzie trzydniowy wyjazd studyjny uczestników konferencji na fermę kóz mlecznych w Holandii. 

Miło nam również poinformować, że naszą konferencją zainteresowały się media krajowe. Relacja z konferencji oraz krótkie wywiady z wykładowcami i hodowcami pojawiła się w popularnym programie telewizyjnym Telewizji Polskiej "Agrobiznes" z 5 grudnia 2016 roku. Materiał dostępny jest na stronie www.tvp.pl (link bezpośredni do materiału wideo po kliknięciu zdjęcie poniżej). Informacja o naszej konferencji znajduje się na początku 14. minuty całego materiału.            


(
Źródło: http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes/wideo/05122016-1210/27724546)

Artur Płyta
Specjalista ds. produkcji zwierzęcej

Galeria:

Zdjęcia: Rafał Sieroń


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Projekt realizowany przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.