18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Szkolenia z korekcji racicSzkolenia z korekcji racicW drugiej połowie listopada 2016 roku nasz Ośrodek zorganizował warsztaty z zakresu funkcjonalnej korekcji racic bydła mlecznego. Szkolenia te odbyły się w ramach realizacji projektu „Innowacyjne działania możliwe do zastosowania w celu poprawy dobrostanu krów mlecznych oraz sytuacji ekonomicznej osób związanych z branżą produkcji mleka w województwie świętokrzyskim”, realizowanego w ramach naszej Sieci. Szkolenia składały się z warsztatów praktycznych przeprowadzonych w gospodarstwach oraz z części teoretycznej (wykładowej).


Demonstrację prawidłowego wykonywania profesjonalnej korekcji racic bydła wykonywał mgr inż. Rafał Kapica, który posiada wieloletnie doświadczenie w tej profesji. Szkolenia odbyły się w pięciu gospodarstwach na terenie województwa świętokrzyskiego specjalizujących się w produkcji mleka krowiego i uczestniczyło w nich łącznie 95 osób.

Problem z racicami dotyka coraz większą liczbę ferm mlecznych, zwłaszcza wysokowydajnych stad. Dwadzieścia lat temu przy produkcji mleka na poziomie 3000 kg mleka za 305-dniową laktację nie zwracano uwagi na zdrowotność racic. Obecnie przy znacznym wzroście produkcyjności krów mlecznych, racice to olbrzymi problem w wielu stadach. Żywienie, systemy utrzymania oraz podłoże po jakim przemieszczają się krowy wpływają na stan zdrowotny racic. Przeprowadzenie prawidłowej funkcjonalnej korekcji ma na celu nie tylko pielęgnację, skracanie i kształtowanie puszki rogowej racicy, ale również diagnozę wielu innych problemów, które pośrednio ją dotykają. Na rynku działa bardzo wiele firm świadczących te usługi, lecz niestety większość jest nastawiona na szybką oraz masową korekcję racic z wykorzystaniem jedynie szlifierki kątowej, wyposażonej w specjalistyczną tarczę. Spotyka się firmy, które potrafią wykonać korekcję 20 krów w ciągu godziny. Niestety przez przeprowadzenie korekcji tą metodą często jest więcej strat niż korzyści.

Warsztaty z korekcji racic rozpoczynały się od omówienia budowy poskromu oraz omówienia i przygotowanie narzędzi przeznaczonych do korekcji racic. Kolejnym etapem była ocena postawy oraz mobilności krów zgodnie z 5-punktową skalą. Uczestnicy szkolenia wskazywali krowy, u których była wykonywana pokazowa korekcja racic. Podczas każdego szkolenia wybierano trzy krowy (1. krowę zdrową, 2. krowę ze wstępnymi objawami klinicznymi i 3. krowę z objawami klinicznymi – trudny przypadek z chroniczna kulawizna). W każdym gospodarstwie znalazły się trzy przykładowe zwierzęta. W przebiegu warsztatów szkoleniowiec przedstawiał schematycznie korekcję racic. Przed przystąpieniem do korekcji należy dokładnie wyczyścić i osuszyć racicę. Drugi krok to poziomowanie podeszwy. Następnym krokiem jest wycięcie wyokrąglenia w wewnętrzne ścianie palca. Bardzo ważne jest usuwanie luźnego rogu racicy z okolic piętki. Jeśli podzielimy ją na trzy części, to wyokrąglenia należy wykonywać na tej środkowej. Na palcu wewnętrznym powinny być one krótkie i dość strome, a na zewnętrznym płaskie i rozległe. Tę czynność można wykonać jedynie za pomocą noża. Każdy kto używa do tego tarczy popełnia błąd. Ostatni krok polega na usunięciu erozji na piętce i modelowanie przyraciczek, które powinny być przycięte w kostkę. Jeżeli w racicy znajdowały się zmiany chorobowe pan Kapica pokazywał jak należy usuwać te obszary. W każdym gospodarstwie wśród wybranych chronicznie kulawych krów przyklejano specjalne klocki w celu odciążenia chorej racicy, a do opatrunków używano samoprzylepny elastyczny bandaż. Podczas pokazów nasz szkoleniowiec często zwracał uwagę na to, że prezentowana pięciostopniowa metoda korekcji jest użytkowa i funkcjonalna a nie estetyczna.

Po uczestnictwie w pokazie praktycznej korekcji racic, rolnicy brali udział w szkoleniu teoretycznym. Mgr Płyta omawiał założenia działalności Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, podejmowane w jej ramach inicjatywy i związane z tym perspektywy oraz wstępne informacje nt. możliwości finansowania grup operacyjnych w ramach działania "Współpraca”. Następnie omawiano zagadnienia związane z prawidłową organizacją żywienia w celu zapobiegania występowania schorzeń racic. Na koniec Rafał Kapica omawiał zagadnienia związane z organizacją prewencyjnych zabiegów korekcji racic. Prelegent zwracał uwagę, iż zaleca się aby korektor odwiedzał podopieczne gospodarstwo chociaż raz w roku. Podczas szkoleń uczestnicy byli bardzo zaangażowani oraz chętnie uczestniczyli w dyskusji.

Osoby biorące udział w szkoleniach podkreślali umiejętne pobudzenie innowacyjnego myślenia na temat znaczenia wykonywania prawidłowej korekcji racic. Przedstawiana metoda funkcjonalnej korekcji racic podczas warsztatów uzmysłowiła dla wielu hodowców jak dużo tracą rocznie mleka oraz zwierząt przez przeprowadzanie w sposób nieprawidłowy tego zabiegu a niby prewencyjnego.

Artur Płyta

Galeria:


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Projekt realizowany przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.