19 Luty 2018    |    Arnold, Konrad, Marceli

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Świąteczny kiermasz rozmaitości

Kluby Edukacyjne 4HJuż po raz 9., 15 grudnia 2016 roku, w Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie odbyło się podsumowanie Gminno-Parafialnego Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych, które są nieodłącznym elementem tradycji świąt Bożego Narodzenia. Techniki ich budowy są różnorodne, a efekty końcowe niesamowicie piękne, o czym mogli się przekonać uczestnicy konkursu, do której przystąpiły wszystkie szkoły z gminy Krasocin.


Tegoroczna edycja konkursu miała nieco odmienny charakter, gdyż została rozszerzona o kiermasz ozdób świątecznych oraz koncert dziecięcego zespołu „Promyczki Dobra” z Nowego Sącza, a przede wszystkim była to impreza otwarta dla całej społeczności lokalnej. Uroczystość odbywała się na hali gimnastycznej, która na ten szczególny dzień została odświętnie udekorowana. Wszystkich zaproszonych gości powitała pani dyrektor Agata Kapelusz-Derejska zapoznając z programem spotkania. W świąteczny klimat wprowadził wszystkich zebranych chór szkolny. Po przypomnieniu warunków regulaminu konkursu szopek i omówieniu zasad oceniania powołano komisję konkursową. Jury w składzie: ks. proboszcz Tadeusz Siciarski, zastępca Wójta Gminy Krasocin Jacek Sienkiewicz, świętokrzyski koordynator Klubów 4H Renata Gos, radna Agata Mietelska oraz Agata Piotrowska – kierownik Ośrodka Terapii Zajęciowej z Fanisławic, przystąpiło do pracy. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, o czym świadczyła dogrywka. Ostatecznie nagrodzono i wyróżniono 12 wyjątkowych szopek.

Organizatorzy konkursu byli pod ogromnym wrażeniem, podkreślając, iż szopki były wyjątkowe, oryginalne i niepowtarzalne. Inwencja twórcza autorów, jak co roku była imponująca. Reprezentacje z każdej szkoły otrzymały statuetkę, pamiątkowy dyplom, nagrody książkowe i programy komputerowe. Nie zabrakło także zuchów i harcerzy, którzy rozdawali Betlejemskie światło pokoju. Natomiast uczniowie należący do Klubu 4H i Szkolnego Koła Wolontariatu w czapkach mikołajowych obdarowywali zaproszonych gości aromatycznymi świątecznymi pierniczkami. Zwieńczeniem uroczystości było wysłuchanie koncertu kolęd w wykonaniu dziecięcego zespołu „Promyczki Dobra”. Honorarium dla zespołu pokrył tajemniczy sponsor. I jak tu nie wierzyć w Świętego Mikołaja?

Na Świątecznym Kiermaszu Rozmaitości każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na stoiskach można było znaleźć dosłownie wszystko, co mogłoby przyjść do głowy myśląc o świątecznych dekoracjach. Stroiki, świece, wieńce, choineczki, łańcuchy, kartki, ozdoby większe i mniejsze, takie do zawieszenia na choinkę i do ustawienia pod choinką, jako oryginalny prezent. Całe mnóstwo ręcznie wykonanych cudeniek autorstwa uczniów z Klubu 4H „Bukowianie”, podopiecznych z Ośrodków Terapii Zajęciowej z Fanisławic i Ostrowa, a także lokalnych artystek – Marty Maroń i Małgorzaty Krasoń.

Kiermasz świąteczny w szkole w Bukowie to coś znacznie więcej niż sprzedaż dekoracji, galeria szopek czy koncert kolęd – to wydarzenie, które zjednoczyło całą lokalną społeczność chcącą zrobić coś pozytywnego dla szkoły, miejscowości i innych – podkreślają pomysłodawczynie Ewa Terpic-Zając, Aneta Banaś i Agnieszka Kwapisz. To po to, abyśmy mogli poczuć ten pierwszy dotyk świąt.


Aneta Banaś