24 Luty 2018    |    Maciej, Bogusz, Modest

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Nowe ogniska ASF w stadach świń

Główny Inspektorat Weterynarii poinformował o dwóch nowych ogniskach w stadach świń na Podlasiu. Są to dwudzieste czwarte i dwudzieste piąte ognisko choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.), a pierwsze i drugie w bieżącym roku. ASF stwierdzono na podstawie wyników badań wykonanych w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF, czyli w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach.

Pierwsze z ognisk dotyczy gospodarstwa z okolic Białej Podlaskiej, w którym utrzymywano 8 świń, zaś drugie wystąpiło na terenie gminy Trzcianne (pow. moniecki) w którym utrzymywano dwie świnie. Oba gospodarstwa leżą na obszarze zagrożonym występowaniem ASF (tzw. strefa niebieska). Jak na razie nie wiadomo w jaki sposób wirus przedostał się do gospodarstw. Obecnie trwa dochodzenie mające na celu poznanie drogi zakażenia. Rozpoczęto także likwidację ognisk choroby.

Niestety nowe ogniska ASF u świń to zła wiadomość dla całej branży. Ich wystąpienie może znacznie wydłużyć drogę do wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny na rynki wschodnie. Pozostaje mieć nadzieję, że sytuacja ta nie jest zapowiedzią kolejnych ognisk ASF na terenie naszego kraju.

Małgorzata Duda

Źródło: GIW