22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Międzynarodowa wymiana wiedzy wśród doradców rolnośrodowiskowych

Międzynarodowa wymiana wiedzy wśród doradców rolnośrodowiskowych„Możliwości wymiany wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań organizacyjnych i technologicznych między doradcami z zakresu działań środowiskowych, stosowanych w wybranych krajach UE” – pod takim hasłem odbył się, zorganizowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu w dniach 02-06.07.2017 r., wyjazd studyjny do Brandenburgii w Niemczech. Jego uczestnikami byli doradcy zajmujący się tematyką rolnictwa ekologicznego oraz działaniami rolnośrodowiskowymi.


Wyjazd był okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania kontaktów pomiędzy doradcami a gospodarstwami ekologicznymi landu Brandenburgii. Jego uczestnicy w praktyce zapoznali się z funkcjonowaniem gospodarstw ekologicznych oraz przykładami nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wszystkie gospodarstwa zróżnicowane były pod względem profilu produkcyjnego, gdyż odwiedziliśmy fermę mleczną z własną mleczarnią oraz drobiem w mobilnych kurnikach, dwa gospodarstwa wyspecjalizowane w uprawie warzyw, gospodarstwo zielarskie z własną suszarnią, gospodarstwo mleczne, gospodarstwo uprawiające orkisz i prowadzące chów bydła mięsnego oraz gospodarstwo zajmujące się odchowem dzikiej zwierzyny (świniodziki, daniele). W sumie zwiedziliśmy 7 gospodarstw niemieckich (o wielkości od 10 do 1250 ha) oraz jedno gospodarstwo polskie – Stację Klubu Przyrodników w Owczarach. Ponadto w trakcie wyjazdu odbyły się spotkania z przedstawicielami: stowarzyszenia Naturland, związkiem rolników Bauernverband i przedstawicielami samorządu lokalnego.

Na szczególną uwagę zasługuje ekologiczne gospodarstwo rolne w miejscowości Brodowin. Ta dawna spółdzielnia posiada 1250 ha ziemi i zatrudnia ok. 50 pracowników. Jest jednym z największych gospodarstw ekologicznych w Republice Federalnej Niemiec produkujących zgodnie z wytycznymi Związku Demetry, centralnej organizacji producentów biodynamicznych. Uprawia się tu pszenicę, żyto, orkisz, owies, len, słonecznik, jęczmień, kukurydzę, łubin i koniczynę na paszę dla krów i kóz. Dodatkowo na 25 hektarach uprawiane są warzywa ekologiczne. W gospodarstwie znajduje się również produkcja zwierzęca – utrzymuje się tu 220 krów mlecznych, 200 kóz oraz 1600 szt. drobiu. Ekologiczne mleko krowie i kozie przetwarzane jest w należącej do gospodarstwa, nowoczesnej mleczarni, na certyfikowane produkty nabiałowe sprzedawane we własnym sklepie ekologicznym na terenie gospodarstwa lub dostarczane bezpośrednio do klientów.

Należy zauważyć, że wszyscy właściciele odwiedzonych przez nas gospodarstw posiadali ogromne doświadczenie w prowadzeniu produkcji metodami ekologicznymi i z wielką życzliwością dzielili się z nami zdobytą wiedzą, a także wyrażali swoje opinie na temat upraw ekologicznych i prowadzonej produkcji. Z kolei uwagę naszych rolników przykuwały czysto utrzymane plantacje, nowinki agrotechniczne i bogate zaplecze maszynowe.

Uczestnicy wyjazdu mieli okazję przekonać się, iż pomimo pewnych wyrzeczeń i poniesionych nakładów wiążących się z produkcją metodami ekologicznymi, należy wytrwale dążyć do celu, co w efekcie zostaje zwieńczone sukcesem, jak w przypadku odwiedzonych gospodarstw. Najważniejsze jest jednak to, że obserwując takie gospodarstwa, dochodzimy do wniosku, że rolnictwo ekologiczne przy właściwym zorganizowaniu rynków zbytu, technologii uprawy i produkcji oraz odpowiednim rozpoznaniu zapotrzebowania klientów na pewno się opłaca.

Joanna Stefańczyk

Galeria:

Zdjęcia: Justyna Grudzień