18 Luty 2018    |    Konstancja, Maksym, Bernadeta

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

10. urodziny Stowarzyszenia „Wspólne Dobro Naszej Wsi”

10. urodziny Stowarzyszenia „Wspólne Dobro Naszej Wsi”Stowarzyszenie „Wspólne Dobro Naszej Wsi” z Święcicy (gm. Rytwiany) powstało 10 lat temu z inicjatywy Ireny Pogorzelskiej, lidera społeczności lokalnej, jako odpowiedź na potrzeby społeczności wiejskiej, która pragnie kultywować dawne zwyczaje i promować tradycyjną kuchnię tego regionu. Dzięki licznym inicjatywą podejmowanym przez stowarzyszenie ich wieś pięknieje, a organizowane imprezy okolicznościowe integrują społeczność lokalną, zaś udział w różnych konkursach oraz zdobyte tam nagrody i wyróżnienia potwierdzają słuszność istnienia tego stowarzyszenia.


Stowarzyszenie pozyskuje fundusze na swoje funkcjonowanie z różnych źródeł. Ostatnio w ramach projektu „Edukacja społeczeństwa od maluszka do staruszka” finansowanego ze środków Ośrodka Działaj Lokalnie w Staszowie zorganizowano cykl szkoleń dotyczących zdrowego stylu życia, identyfikacji i promocji produktów regionalnych. Szkolenia prowadziła m.in. specjalistka działu Rozwoju Obszarów Wiejskich z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Staszowie.

W niedzielę, 23 lipca 2017 roku, w Święcicy odbyły się 10. urodziny Stowarzyszenia i KGW, które patronatem objął starosta staszowski Michał Skotnicki i wójt gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz. Były podziękowania za wieloletnią współpracę ze Stowarzyszeniem i KGW. Przy tej okazji, podziękowanie otrzymał nasz Zespół Doradztwa Rolniczego w Staszowie, które odebrała jego kierownik Justyna Żak-Wójcik. Podczas imprezy przeprowadzono również konkurs kulinarny. Na pięknie udekorowanych stołach prezentowały swe potrawy sołectwa i KGW z gm. Rytwiany. Potrawy przygotowane były zgodnie z wieloletnią tradycją ziemi rytwiańskiej i wykonane na bazie produktów lokalnych. W skład jury oceniającego potrawy wchodzili kierownik PGK w Rytwianach Piotr Błąk oraz dwie pracownice PZDR w Staszowie – Justyna Żak-Wójcik i Barbara Wyrzykowska. Oceniono smak, estetykę, dekorację stołu i potraw, stopień trudności ich wykonania oraz związek z regionem. Wybór był trudny, gdyż wszystkie przygotowane potrawy były bardzo smaczne i prezentowały się wyśmienicie. Nagrodzone zostały sołectwa:


I miejsce – Tuklęcz

II miejsce – Kłoda

III miejsce – Sichów Mały

 

Wyróżnienia: Szczeka i Święcica


Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy, aby produkty i potrawy ziemi rytwiańskiej promowały gminę i powiat staszowski na licznych imprezach oraz stały się wizytówką tego terenu. Członkom Stowarzyszenia „Wspólne Dobro Naszej Wsi” życzymy dalszych sukcesów w pracy dla dobra społeczności lokalnej ziemi rytwiańskiej, a także wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

Barbara Wyrzykowska

Galeria:


Zdjęcia: Justyna Żak-Wójcik