22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Konferencja proeksportowa w Sandomierzu – V edycja

Konferencja proeksportowa w Sandomierzu25 sierpnia 2017 r. wzięłam udział w spotkaniu sieciującym B2B „Potencjał eksportowy i handlowy świętokrzyskich producentów sektora spożywczo - przetwórczego”. To już piąta edycja zorganizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego na Zamku Królewskim w Sandomierzu, a celem wydarzenia jest promocja eksportu regionalnej produkcji sektora spożywczo-przetwórczego na rynkach zagranicznych oraz nawiązanie nowych kontaktów handlowych w tej branży.


Istotną grupę wśród zaproszonych uczestników stanowiły delegacje z Mołdawii, Białorusi, Kazachstanu, Ukrainy, Danii, Wietnamu, Indii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Algierii, Maroko, Serbii, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Węgier i Egiptu. Ponadto obecni byli, jak co roku producenci regionu sandomierskiego zrzeszeni w grupach producenckich oraz przedstawiciele samorządu. Równolegle z panelami dyskusyjnymi toczyły się liczne spotkania o charakterze biznesowym, które stwarzały okazję do nawiązywania kontaktów handlowych.

Po części powitalnej odbyło się uroczyste nadanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Sandomierskiego” przewodniczącemu Rady Powiatu w Sandomierzu Tomaszowi Hukowi. Wymiernymi elementami ww. wyróżnienia są piękna statuetka w kształcie jabłoni wykonana z krzemienia pasiastego oraz akt nadania tytułu.

Grzegorz Orawiec, dyrektor departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego, przedstawił prezentację inauguracyjną, która omawiała potencjał sektora owocowo – warzywnego, jako wiodącej branży regionu w ramach Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego do 2020 roku.

Problemy związane z tematem przewodnim konferencji zostały ujęte w karb paneli dyskusyjnych, zblokowanych według następujących tematów:

 1. I panel „Wrażenia, rekomendacje, wolne wnioski gości zagranicznych po wczorajszych wizytach w sandomierskich zakładach spożywczo-przetwórczych”.
 2. II panel „Specyfika rynków algierskiego i kazachskiego dla świętokrzyskich eksporterów”.

Według mojego zdania najciekawszymi wnioskami wynikającymi z w.w. dyskusji panelowych i do zastosowania w przyszłości są:

 • poprawa działań mających na celu jeszcze lepsze wypromowanie produktu ogrodniczego z regionu świętokrzyskiego, większa personalizacja produktu;
 • zachęcanie to tego, aby producenci sami zakładali firmy handlowe za granicą, co spowodowałoby wykluczenie pośredników i zwiększenie dochodu własnego.

W dniu poprzedzającym konferencję uczestnicy misji gospodarczych z zagranicy oraz pozostali goście odwiedzili w ramach wizyty studyjnej obiekty przetwórcze w powiecie sandomierskim, m.in. niemiecką wytwórnię soków NFC w Koprzywnicy oraz grupy producenckie „Owoc Sandomierski” w Bilczy, „Refal” w Łukawie, „AG Food” w Jasienicy i „Złoty Sad” w Wielogórze. W czasie wizyty zorganizowano także warsztaty dla przedsiębiorców z regionu świętokrzyskiego dotyczące specyfiki rynku chińskiego.


Elżbieta Krempa

Galeria: