22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Dzień Otwarty Zagrody Edukacyjnej „Pytlówka”

Dzień Otwarty Zagrody Edukacyjnej „Pytlówka”12 września br. pięćdziesiąt dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach wraz z dyrektorką szkoły Alfredą Kiełek i nauczycielami Agnieszką Sołsą, Klaudią Kuśmierczyk, Beatą Karlik uczestniczyło w tzw. „lekcji u rolnika”, zajęciach i ćwiczeniach warsztatowych prowadzonych przez Annę i Michała Sokalskich, właścicieli gospodarstwa edukacyjnego „Pytlówka” w Tarczku, gmina Pawłów.


Wizyta dzieci w gospodarstwie odbyła się w ramach przedsięwzięcia popularyzującego ideę gospodarstw edukacyjnych pn. Dzień Otwarty w Zagrodzie Edukacyjnej, realizowanego przez ŚODR Modliszewice już po raz czwarty, zawsze w innym gospodarstwie. Ta pożyteczna inicjatywa spotyka się z coraz większym zainteresowaniem szkół i samorządów miast czy gmin, czego dobrym przykładem była tegoroczna impreza. To dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Starachowicach, dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach i właścicielami gospodarstwa „Pytlówka”, udało się zorganizować to przedsięwzięcie.

Dzieci podczas czterogodzinnej wizyty w gospodarstwie uczestniczyły w dwóch lekcjach tematycznych tj.: „Warzywa i owoce w naszej zagrodzie”, podczas której poznały podstawowe narzędzia i maszyny wykorzystywane dawniej i dziś w pracach polowych, między innymi pług i zasady orki, rozpoznawały warzywa oraz dowiedziały się o zasadach sadzenia współrzędnego i jaki to ma wpływ na zdrowie i piękny ich wygląd, a także rozpoznawały smaki przetworów domowych ze śliwek, malin i porzeczki czarnej, co okazało się nie takie proste Wszystkie dzieci kolorowały farbkami gliniane tabliczki owoców i warzyw , które po ich wysuszeniu dostały na pamiątkę pobytu w gospodarstwie. Druga lekcja tematyczna pn. „Przyroda wokół nas” dała dzieciom możliwość poznania miedzy innymi charakterystycznych ptaków występujących w sąsiedztwie gospodarstwa – Górach Świętokrzyskich i rozpoznawania ich odgłosów. Zobaczyły jak wygląda kura domowa, poznały budowę jajka, nauczyły się ocenić jego świeżość i sprawdzić od czego jest to uzależnione. Największą radość sprawił im kontakt ze zwierzętami, szczególną ich sympatią cieszyły się kozy oraz niezwykle spokojny kuc. Pobytowi dzieci nie sprzyjała tylko pogoda, padający deszcz utrudnił wyjście w pole i własnoręczne zbieranie i rozpoznawanie warzyw, choć niektórzy mimo deszczu zaliczyli orkę pługiem.

Dzień Otwarty w Zagrodzie, to również czas na spotkania i rozmowy z zaproszonymi gośćmi, uczestniczenie z dziećmi w zajęciach i wspólna zabawa. Obecność w wydarzeniu lokalnych władz – wicestarosty Marka Pawłowskiego i kierownika Referatu Edukacji Kultury Sportu Turystyki i Promocji Urzędu Miasta w Starachowicach Włodzimierza Jedynaka, którzy przyczynili się do organizacji pobytu dzieci w gospodarstwie oraz nauczycieli i doradców ŚODR zaangażowanych w organizację dnia otwartego zagrody pozwoliła na wspólne poznanie się, nawiązanie kontaktów, wymianę doświadczeń, ale również na ocenę przedsięwzięcia i samej idei zagród edukacyjnych. I choć pogoda nie dopisała, wszyscy uczestnicy, a przede wszystkim dzieci, dla których skierowane było to przedsięwzięcie wyjechali z "Pytlówki" bogatsi o nowe doświadczenia, wiedzę, wrażenia i znajomości.

Teresa Wąsik

Galeria: