22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Wzorowi ogrodnicy naszego województwa

Wzorowi ogrodnicy naszego województwa9 i 10 września 2017 roku w Gołuchowie koło Kalisza odbyły się XIX Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe. Wydarzeniu temu, obok bogatego programu wykładowego, możliwości bezpłatnych konsultacji i porad oraz zwiedzania licznych stoisk branżowych, towarzyszyła Gala Finałowa XI edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”. Wśród tegorocznych laureatów tego konkursu znaleźli się również przedstawiciele z naszego województwa.


Krajowy Konkurs „Wzorowy Ogrodnik” powstał z inicjatywy Stanisława Zabarskiego, dyrektora gołuchowskich targów, mając za zadanie promocję polskiego ogrodnictwa i wysokiej jakości rodzimych produktów – zarówno w kraju jak i za granicą. Patronem honorowym wydarzenia był Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jest to bardzo prestiżowy konkurs do którego zgłaszani są ogrodnicy z całej Polski, których osiągnięcia, poziom produkcji oraz postawa, zdaniem nominujących (głównie przedstawicieli terenowych ośrodków doradztwa rolniczego), zasługują na wyróżnienie. Gospodarstwa ocenia kapitułę konkursową pod przewodnictwem prof. dr. hab. Andrzeja Komosy, która wyłania spośród nich finalistów oraz laureatów w sześciu kategoriach: warzywnictwo gruntowe, warzywnictwo pod osłonami, rośliny ozdobne pod osłonami, sadownictwo, szkółkarstwo roślin ozdobnych i kategoria specjalna.

Miło nam jest poinformować, iż gospodarstwo Elżbiety i Janusz Gałązków z Jabłonicy (gm. Szydłów, powiat staszowski) specjalizuje się w uprawie borówki amerykańskiej było jednym z pięciu finalistów wśród najlepszych gospodarstw w Polsce. Otrzymali w związku z tym stosowne wyróżnienie i grawerton z nominacją.

Gospodarstwo państwa Gałązków jest największym producentem borówki w powiecie staszowskim, wkomponowane w piękny krajobraz Pogórza Szydłowskiego Południowych pasm Gór Świętokrzyskich. Jest ono zarazem liderem nieformalnej grupy 5 gospodarstw specjalizujących się w uprawie borówki amerykańskiej. Obecna powierzchnia upraw to 35 ha.

Pierwsze nasadzenia powstały w 2000 roku. Szeroka gama odmian umożliwia uzyskiwanie owoców od lipca do września. Plantacje są nawadniane (system sterowania nawadnianiem z automatyką). Są one chronione siatkami przeciwko ptakom i częściowo antygradowymi. W gospodarstwie znajduje się baza chłodnicza, magazynowa, są maszyny do ważenia i pakowania borówek oraz etykietownica. W zeszłym roku zakupiono nowoczesną linię, która sortuje, waży i pakuje a następnie etykietuje opakowania jednostkowe. Dla potrzeb odbiorców owoce pakowane są po 125, 250, 300 g. W gospodarstwie uprawianych jest kilka odmian borówki: Duke, Bluecrop, Brigitta, Bluegold, Nelson, Chandler, Aurora, Draper. Ogólnie w gospodarstwie plon z 1 ha waha się w granicach 12-15 ton. Państwo Gałązkowie w ubiegłym roku zainwestowali w zakup linii sortujaco-pakującej oraz etykieciarki firmy NULKA, wózków ręcznych i widłowych. Ponadto podwórko i place manewrowe utwardzone zostały kostką brukową.

Dzięki odpowiednim zabiegom agrotechnicznym i stosowaniu minimalnej dawki nawozowej, będąc zarazem pod kontrolą GLOBALG.A.P, owoce z gospodarstwa mają gwarantowaną wysoką jakość. System GLOBALG.A.P zapewnia bezpieczeństwo żywności dla pierwotnej produkcji rolnej. Dzięki uczestnictwu w systemach jakości prowadzona jest sprzedaż borówki poza granice kraju, do Holandii i Węgier.

Ponadto gospodarstwo państwa Gałązków brało udział w plebiscycie Echa Dnia – Rolnik Roku, gdzie zajęło II miejsce w powiecie staszowskim w 2016 r. Kolejnym osiągnięciem był udział w konkursie Piękna i bezpieczna zagroda-II miejsce na szczeblu powiatowym.

Gospodarstwo promuje się poprzez stronę internetową www.borowkaswietokrzyska.pl oraz posługuje się własnym logiem towarowym (5 borówek, w które wpisany jest kształt województwa świętokrzyskiego).

Agnieszka Woźniczka

Galeria:


Zdjęcia: Justyna Żak-Wójcik