22 Luty 2018    |    Marta, Małgorzata, Piotr

menu górne

 • ASF

  UWAGA! AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ

 • SIR

  Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich

 • Hotele SODR

  Nasze hotele w Modliszewicach i Sandomierzu zapraszają

 • Zapraszamy do SODR

  Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach zaprasza 

Ważna konferencja w Puławach dotycząca grypy ptaków

Ważna konferencja w Puławach dotycząca grypy ptakówW piątek, 13 października 2017 roku, w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach odbyła się, pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela, konferencja naukowa poświęcona zagadnieniom dotyczącym grypy ptaków pt. „Wysoce zjadliwa grypa ptaków H5 2016-2017 – polskie i europejskie doświadczenia”. 


Organizatorami szkolenia byli Zakład Chorób Drobiu PIWet-PIB w Puławach oraz Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie. W konferencji udział wzięło około 200 osób. Znaczą większość uczestników stanowili urzędowi lekarze weterynarii, jak i lekarze wolnej praktyki, w tym specjaliści z zakresu chorób drobiu, a także przedstawiciele nauki i ośrodków doradztwa rolniczego z całej polski. 

Konferencję rozpoczęli Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk wraz z Dyrektorem PIWet-PIB Krzysztofem Niemczukiem. Uczestników powitał także minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, który podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim obecnym za dotychczasowe działania w zakresie grypy ptaków, oraz w zakresie ASF, podległym mu instytucjom, w tym Głównemu Lekarzowi Weterynarii i Inspekcji oraz dyrektorowi instytutu i jego współpracownikom. Zwrócił także uwagę na korzystny proces transferu wiedzy pomiędzy instytutem a środowiskiem doradztwa rolniczego.

W trakcie konferencji przeprowadzono szereg wykładów dotyczących stosowania bioasekuracji i skutecznego zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków w Polsce i za granicą (do pobrania: Ramowy program konferencji). Swoje wystąpienia mieli prelegenci z Niemiec i Francji, którzy opowiadali, jak przedstawia się walka z ptasią grypą w ich krajach. Podczas wykładów przypomniano, że za przenoszenie wirusa odpowiadają głównie dzikie ptaki, co w znaczącym stopniu utrudnia jego zwalczanie. Zaznaczono również, że wystąpienie grypy w Polsce prowadziło do poważnych konsekwencji ekonomicznych, wynikających z kosztownych metod likwidacji ognisk i znaczących utrudnień w eksporcie, i dlaczego szybka walka z wirusem jest taka ważna. Pod koniec konferencji wywiązała się podsumowująca tematykę wykładów dyskusja, na której omówiono szereg problemów z jakimi borykają się lekarze i specjaliści odnośnie zwalczania ptasiej grypy.

Rafał Sieroń

Ważna konferencja w Puławach dotycząca grypy ptaków
Zdjęcie: PIWet-PIB